• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

25 Nov 2025

Magdalena Andersson (s) och Elisabeth Thand Ringqvist (c) håller möte på ABB

Centerpartiets och Socialdemokraternas partiledare träffas i morgon hos den börsnoterade svensk-schweiziska industrikoncernen ABB.

Elisabeth Thand Ringqvist (c), som senast siktades på Fotografiska med hennes föregångare, Narva-konsulten Annie Lööf, begår i morgon 26 november 2025, ett besök hos ABB med Magdalena Andersson, som nyligen knöt band med energi och näringsminister Ebba Busch (kd).

De två ska hålla ett samtal ”om två av Sveriges mest kritiska framtidsfrågor: hur fler jobb kan skapas och hur energiförsörjningen ska säkras i en tid av omställning”, enligt ett pressutskick från Socialdemokraterna.

Medverkar i samtalen gör även Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna och Hannes Hervieu, partisekreterare för Centerpartiet.

”Jag välkomnar Elisabeth Thand Ringqvists initiativ och fokus på fler jobb och billig el. Det är precis det Sverige behöver. Jag ser fram emot att samtala om hur vi kan trycka tillbaka massarbetslösheten och se till att hela Sverige blir rikare”, kommenterar Magdalena Andersson, partiledare för Socialdemokraterna.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

energipolitikval 2026

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-03, 01:06

Liberalerna sjösätter valmanifest

”Frihet” blir ett bärande begrepp i Liberalernas valrörelse.

val 2026
2026-05-25, 10:10

Multimiljonärerna ratar S – och klimatet

Multimiljonärerna råkar ha samma favoritparti som skolungdomarna.

val 2026
2026-05-21, 23:44

ATG släpper valkompass för hästväljare

Väljare som tycker att hästen är en dealbreaker när det gäller val av parti bjuds på en valkompass från spelbolaget ATG.

val 2026
2026-05-13, 07:25

Greenpeace slår ett slag för demokratin

För första gången kommer miljöorganisationen Greenpeace att driva annat än enbart klimat och miljöfrågor i en svensk valrörelse.

val 2026
2026-05-11, 09:17

S finansborgarråds-kandidat vill bli stämd –  i kampanj

UPPDATERAD. Socialdemokraterna i Stockholm lyfter sin finansborgarådskandidat Emilia Bjuggren med en kampanj där de uppmanar friskolebolag att stämma henne. Och sågar motståndarkandidaten (m) Christofer Fjellners valarbete.

val 2026
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-11, 05:34

SCHIBSTED: Tv viktigast även vid valet 2026

Även vid valet 2026 blir tv den största och viktigaste kanalen för väljarna vad gäller information och politik. Det är dock inte kanalen som har störst förtroende. Det visar en rapport utförd av Norstat på uppdrag av mediekoncernen Schibsted.

Undersökning & Analysval 2026
2026-05-06, 21:26

Moderaterna tar Friedrich Merz (cdu) till Sverige

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kommer till Sverige inbjuden av Moderaterna.

politik
2026-05-04, 09:18

Muf lastbilskampanjar med gris

UPPDATERAD. Moderaternas ungdomsförbund, Muf, testar en ny reklamkanal i Stockholm, en skåpbil.

kampanjval 2026
2026-05-04, 05:53

INFOSTAT: M och V större bland förstagångsväljarna

Undersökningsföretaget Infostat har tagit fram statistik som visar hur förstagångsväljarna säger sig rösta i sitt första val 2026.

Undersökning & Analysval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Lobbyist leder Ledarna
  • Sveriges 20 bästa och sämsta kommuner i näringslivsklimat
  • Kommunikationsdirektören lämnar SVT
  • Äntrar Kustbevakningen från Ekobrottsmyndigheten
  • Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram