• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

29 Nov 2011

(M)-avhopparen: Jag kritiserar makten, inte Moderaterna

– Ni journalister älskar att måla upp kritik mot ett enskilt parti eller en person, men boken har vare sig med person eller parti att göra, det handlar snarare om det strukturfel som finns, säger Anne-Marie Pålsson.   I sin nya bok ”Knapptryckarkompaniet – en rapport från Sveriges Riksdags” skildrar hon makten i riksdagen och sina erfarenheter därifrån som moderat riksdagsledamot mellan åren 2002 och 2010.   I boken beskriver Anne-Marie Pålsson bland an

– Ni journalister älskar att måla upp kritik mot ett enskilt parti eller en person, men boken har vare sig med person eller parti att göra, det handlar snarare om det strukturfel som finns, säger Anne-Marie Pålsson.
 
I sin nya bok ”Knapptryckarkompaniet – en rapport från Sveriges Riksdags” skildrar hon makten i riksdagen och sina erfarenheter därifrån som moderat riksdagsledamot mellan åren 2002 och 2010.
 
I boken beskriver Anne-Marie Pålsson bland annat hur det för moderata riksdagsledamöter inte fanns något utrymme för självständighet och skriver att ”ledamöterna fungerar mest som statister, som något vackert att visa upp när demokratin behöver ett ansikte”.
 
Hon skriver också om hur statsminister Fredrik Reinfeldt (m) ska ha skällt ut riksdagsgruppen i samband med FRA-debatten 2008 när gruppen gick sin egen linje. Statsministern ska då ha sagt: ”Ni är här för att genomföra regeringens politik och ingenting annat”.
 
Det är inte första gången som Anne-Marie Pålsson kritiserar Moderaterna. I oktober i år lämnade hon partiet i protest mot att inte vill lagstifta om insyn i partibidragen.
 
Men de hårda orden till trots så menar Anne-Marie Pålsson den här gången att boken inte främst är en kritik mot Fredrik Reinfeldt och Moderaterna, utan snarare mot hela den svenska partikulturen.
– Fredrik Reinfeldt verkar inom de här strukturerna på samma sätt som alla andra partiledare gör. De agerar precis som de förväntas göra, och det hjälper inte att man byter ut partiledare. Vill man åstadkomma något så måste man se förbi de enskilda individerna och faktiskt fundera på hur strukturerna ser ut.
 
Att det är just Fredrik Reinfeldt som hamnade i skottgluggen säger hon beror på att hon inte har erfarenhet från andra partiledare.
– Men jag har haft tillräckligt många samtal med andra ledamöter för att med stor precision kunna säga att det ser ungefär likadant ut hos alla andra partier.
 
Varför tror du partiledarna agerar på det här viset?
– Det handlar om makt. Politik handlar om makt. Vi i Sverige har inte velat prata om makt när det gäller politik, så därför har den svenska konstitutionen inte byggt in en ordentlig kontrollerande makt och motmakt som man gjort i andra länder, här har man tyckt att det räcker med riksdagen. Men just att man inte bevakat maktperspektivet har partieliterna ostört kunnat skapa sig en egen gräddfil och ostört kunnat shanghajat all makt till sig själv.
 
Syftet med boken är alltså stimulera till en debatt om den svenska demokratin och riksdagens ställning till den, förklarar hon.
– Om du frågar folk på gatan hur pass delaktiga de känner sig i demokratin, så gissar jag på att 99 procent säger att inte känner sig delaktiga alls.
 
Det demokratiska samtalet lyser med sin frånvaro, säger hon vidare.
– Det är ett problem. Ska man kunna ha en livaktig och fungerande demorakti så krävs det att man ständigt diskuterar den frågan, ständigt finner nya och bättre vägar att genomföra demokratin. Som Olof Palme sa så måste varje generation erövra sin demokratin.
 
Vad har du fått för reaktioner hittills?
– Det har mest kommit från media, och några käcka tillrop på sms och mejl. Det här sattes igång igår vid halv tre-tiden, efter att TT hade fått ut sin artikel. Dessförinnan har det inte varit någon publicitet kring det alls.
 
Hur står du partipolitiskt idag?
– Jag gick med Moderaterna 2001 samtidigt som jag kandiderade till riksdagen. Dessförinnan var jag partipolitiskt obunden, och när jag lämnade riksdagen tyckte jag att jag skulle återgå till det tillstånd jag befann mig i innan.
 
Ardalan Samimi

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-05-12, 08:58

Vänsterpartiet polisanmäler Kry och Doktor.se

UPPDATERAD. Vänsterpartiet i Region Stockholm polisanmäler Kry och Doktor.se för bedrägeri i mångmiljonklassen. Båda bolagen anser att Vänsterpartiet har fel i sak.

politik
2025-05-12, 07:40

M och Hyresgästföreningen samkampanjer mot Exergi och Heidelberg

Moderaterna och Hyresgästföreningen gör gemensam sak i en kampanj riktad mot energibolaget Exegeri och cementtillverkaren Heidelberg.

infrastrukturkampanjopinionsbildningpolitik
2025-05-10, 09:42

”Politikerna allt mer beroende av medial offentlighet”

I en artikelserie i Veckans Brief belyser tunga forskare, författare och fliosofer dagens snabbt föränderliga politiska landskap. Sverker Gustavsson, professor emeritus vid Statsvetenskapliga institutionen i Uppsala.

politik
2025-05-08, 13:17

Hon blir ny generaldirektör för Konsumentverket

Regeringen utser Lena Aronsson till ny generaldirektör för Konsumentverket.

politik
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:29

Insynskommittén vill skärpa lagen om bidrag till partier

Den parlamentariska insynskommittén föreslår flera skärpningar av insynslagen som rör finansiering av partier. Bland annat ska partier redovisa kostnader för valkampanjer och lån. Här är förslagen.

Affärerpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 07:23

Insynskommittén: Så ska lobbyregistret fungera

Insynskommittén har just presenterat sitt förlag på lobbyregister, ett förslag som Moderaterna och Kristdemokraterna har reserverat sig mot.

Branschopinionsbildningpolitikpr
2025-05-07, 22:09

Utredare föreslår myndighet för jakt och viltvård

Moderatledda regeringar brukar inte vurma för nya myndigheter, men nu har ett förslag på en ny myndighet för jakt och viltvård dunsat ner på landsbygdsminister (kd) Peter Kullgrens bord.  

klimatpolitik
2025-05-07, 20:41

Valet av M-ordförande i Stockholm – det står på spel

Varför har valet av en ny ordförande för länsförbundet i Stockholms läns blivit in en infekterad fråga hos Moderaterna. Posten är till synes ganska oviktigt och kanske mest intressant för maktsamlande politiker. Men det finns en avgörande funktion för länsförbundet, en funktion som snart kan behöva aktiveras.

politikval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”

2025-02-12, 11:34

”M och SD-ledamöterna vapenrasar – men av olika anledningar”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Ebba Östlin – från Botkyrka till byrå
  • Veckans Brief: Kombyrå vinner miljardupphandling –…
  • Tre petar två tungviktare
  • Valet av M-ordförande i Stockholm – det står på spel
  • Riksbankens kommunikation hamnar hos it-bolag

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram