Lena Micko tycker kritiken är "överdriven" och börjar med att sätta Anders Knapes kritik, införd på Dagens Samhälles debattsida, i ett sammanhang.
– Det är oro i de egna leden (Moderaternas) och Anders kanske behöver positionera sig inför Moderaternas möte (i Karlstad) i helgen.
Lena Micko håller med om att oppositionen och den rödgröna majoriteten har haft olika uppfattning i frågor som vinster i välfärden och flygskatten.
– Men vi tycker olika av ideologiska skäl. Vi har försökt anstränga oss om att komma överens om till exempel välfärdsutredningen där de landade i ett nej (till vinsttak), men vi säger ja, men också har mycket synpunkter och stark integritet, säger Lena Micko.
Så du är inte styrd av Stefan Löfven & Co?
– Nej. Och jag har en stor personlig integritet och skulle aldrig låta mig styras.
Försöker regeringen påverka er?
– Nej. Men det är klart vi för samtal om olika saker och vi har olika uppfattningar. Jag har inga problem med mina olika personliga roller.
– Nej. Men det är klart vi för samtal om olika saker och vi har olika uppfattningar. Jag har inga problem med mina olika personliga roller.
Lena Micko tycker att dialogen med både regeringen och oppositionen har varit ”bra”.
– Så jag blir lite förvånad över Anders Knapes kritik, för den har aldrig framförts till mig.
Utvalda kategorier

Rolf van den Brink
DO JOBB
Dagens opinion söker praktikant inom marknadsföring och media
om oss Dagens Opinion riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning, kommunikation och samhällsförändring. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår...