• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

06 Oct 2016

Jan Björklund (l) öppnar för att regera med S

På förmiddagen hängde Dagens Nyheter på Aftonbladets nyhet om att Jan Björklund skulle avgå som partiledare. Aftonbladet hade vidarebefordrat falsk information från riksdagens hemsida. Några timmar senare berättar Jan Björklund i en intervju i Dagens Nyheter att han öppna för ett blocköverskridande samarbete efter valet 2018.  Detta berättar han även i ett utskick under onsdag kväll, 6 oktober, 2016. Han kallar även till presskonferens klockan 10 på torsdag.

På förmiddagen hängde Dagens Nyheter på Aftonbladets nyhet om att Jan Björklund skulle avgå som partiledare. Aftonbladet hade vidarebefordrat falsk information från riksdagens hemsida. Några timmar senare berättar Jan Björklund i en intervju i Dagens Nyheter att han öppna för ett blocköverskridande samarbete efter valet 2018.  Detta berättar han även i ett utskick under onsdag kväll, 6 oktober, 2016. Han kallar även till presskonferens klockan 10 på torsdag.
 
”Den bästa valutgången 2018 är, enligt min mening, en alliansregering med egen riksdagsmajoritet. Det näst bästa är en alliansregering som regerar i kraft av att vara största block. Problemet uppstår vid ett valresultat där de rödgröna är större än Alliansen”, skriver Jan Björklund.
Men om de rödgröna blir större än Alliansen ”måste det ske ett mer omfattande blocköverskridande samarbete i svensk politik. Detta kan ske i riksdagen, men det blir sannolikt mer stabilt med en majoritetsregering över blockgränsen”.
Jan Björklund föreslår i sådana fall i första hand Alliansen och Socialdemokraterna. Jan Björklund kan tänka sig att Moderaterna och Socialdemokraterna samregerar eller möjligen att Alliansen regerar med Miljöpartiet även ”Miljöpartiets inställning har visat sig vara svår att förena med ett handlingskraftigt agerande”.
 
I Dagens Nyheter avvisar Jan Björklund en mittenkoalition mellan Liberalerna, Centerpartiet och Socialdemokraterna med motivationen att en regering behöver förfoga ” över en majoritet i riksdagen”.
Jan Björklund tar helt avstånd från Decemberöverenskommelsen och berättar han själv föreslog att  Socialdemokraterna skull släppas fram som ensamt regeringsparti.
Resultatet av Decemberöverenskommelsen (DÖ) är att Vänsterpartiet har fått ett stort  inflytande: ”Det märks tydligt i regeringens syn på skattehöjningar och synen på valfrihet och företagsamhet i välfärden”, skriver Jan Björklund.
 
Han klassar både Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet som ”extremismpartier”.
Jan Björklund anser att den nuvarande regeringen ”med Socialdemokraterna och Miljöpartiet med stöd av Vänsterpartiet bygger på DÖ-modellen” och ” inte bör vara aktuell efter nästa val”.  Avgår inte Stefan Löfven, bör han ”avsättas” av riksdagen.
Anledningen till Alliansen bör gå över blocklinjen är Sveriges läge med en kombination ”av den djupaste ekonomiska krisen på 80 år, den snabba globaliseringen av ekonomin och sammanbrottet i Mellanöstern med stora effekter för migration och terrorhot, skapar sammantaget stor oro”.
Anledningen till att Jan Björklund, fyra dagar före den stora partiledardebatten i SVT, lämnar besked, utvecklar han för TT:
”Det är en stor debatt om regeringsfrågan och det beror delvis på att M och KD har uttalat sig på ett sätt som uppfattas som att de har öppnat för ett samarbete med SD, och då vill jag säga att för vår del är det inte tänkbart”.
 
Moderaternas partiledare Anna Kinberg Batra avvisar idén om att samregera med Moderaterna.
Socialdemokraternas partisekreterare Lena Rådström Baastad välkomnar beskedet att Liberalerna inte kan tänka sig regera med aktivt stöd från Sverigedemokraterna:
”Jag tror på samarbete mellan politiska partier och jag tycker att blockpolitiken är förlamande för svensk politik och för Sveriges utveckling”, säger hon till TT.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-02-16, 15:02

SSU: Ungdomarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Femma ut är SSUs förbundssekreterare Lotta Wiechel.

politikval 2026
2026-02-16, 07:55

Företagarna vill få fram politik för ägarskiften

Intresseorganisationen Företagarna driver på för ett nytt politikområde: reformer som ska underlätta ägarbyten i företag.

opinionsbildningpolitik
2026-02-16, 07:43

V och MP håller gemensam pressträff

Miljöpartiet och Vänsterpartiet håller gemensam pressträff.

politik
2026-02-13, 10:56

Politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod

Det blåser upp en politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod.

politik
2026-02-13, 09:25

S presenterar plan på att stoppa vinster i skolan

Socialdemokraterna vill ta bort vinsterna ur skolan under nästa mandatperiod i två steg.

politik
2026-02-11, 10:36

Muf: Vardagspolitiken avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Fyra ut är Mufs valledare Alice Landerholm.

politikval 2026
2026-02-09, 07:34

FORSKARE: Partierna läcker till medierna vid interna strider och val

Vid interna strider och när det blir trångt om platser för förtroendevalda, då läcker det som mest från partierna till medierna. Det visar en forskningsrapport från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-02-06, 14:47

Toppmoderaten som byter från KSO till Kreab

Michaela Fletcher, tidigare kommunstyrelsens ordförande (m) i Österåker och förbundsordförande för Moderaterna i Stockholms län, har efter närmare 15 år i kommunpolitiken sadlat om till strategisk rådgivare på Kreab.

arbetarrörelserpolitikpr
2026-02-05, 09:23

V går till val på att sänka arbetstiden

Till skillnad från Socialdemokraterna vill Vänsterpartiet införa en generell arbetstidsförkortning vi politisk styrning.

arbetsmarknadpolitikval 2026
2026-02-04, 07:52

NOVUS: Oppositionen knockar Tidö i bästa politiken

Undersökningsföretaget Novus februarimätning visar att oppositionen och framförallt Socialdemokraterna dominerar stort i vilken politik som väljarna anser bäst i de 20 viktigaste politiska frågorna.

politikUndersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • S presenterar plan på att stoppa vinster i skolan
  • Veckans Brief 5: Konsulterna som ska ge S valseger –…
  • Naturvetarnas påverkanschef värvas av TCO-förbund
  • Konkurrent snor EFNs stjärnanalytiker
  • Jeffrey Epsteins okända svenska koppling – den…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram