• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

07 Jul 2018

Här är de kommersiella aktörerna som stack ut i Almedalen

Dagens Opinions Almedalsspanare  har svarat på frågan: Vilka kommersiella aktörer sticker ut eller märks mer än andra? – ABB, Google, Mercedes, och content-företag som TV4, NENT, har gjort bra jobb med synligheten, säger Niclas Karnhill, ansvarig för press och samhällskontakter på IP-Only.

Dagens Opinions Almedalsspanare  har svarat på frågan: Vilka kommersiella aktörer sticker ut eller märks mer än andra?

– ABB, Google, Mercedes, och content-företag som TV4, NENT, har gjort bra jobb med synligheten, säger Niclas Karnhill, ansvarig för press och samhällskontakter på IP-Only.

– Mercedes, Google, beror förstås på den geografiska placeringen, säger Sylvia Nylin, vd för Svenska möten.
– Det är valår och något mindre närvaro från företag. Men Skandia jobbar konsekvent och långsiktig. Med talarminglet och inte minst med det mycket intressanta eftersnacket är de relevanta för många – på plats och i stream. De har seminarier och Almedalsloppet som tydligt kopplar till affären, säger Henric Byström, kommunikationschef för Carlsberg.
– Serendipity challenge tar stort digitalt utrymme. Pr- och pa-byråerna har fortsatt stort utrymme på plats, en konstant i Almedalen, säger Bodil Sidén, som jobbar med kommunikation på Uber.
– Stora aktörer som Volvo, Samsung, Postnord, VW, Google, Grant Thornton, PWC, Swedbank och Mercedes syns på grund av att de gör så mycket och får genomslag i gatubilden och i digitala kanaler, säger Mattias Rådström, kommunikations och marknadschef på Cramo.
– De bolag som inte bara pratar i paneler utan också gör det de är bäst på och som är nära sin kärnaffär, till exempel Coop lagar mat, Absolut mixar drinkar, och klädbolagen går ihop i Almedalsgarderoben, säger Johanna Snickars, kommunikationschef, Microsoft.
– Bilmärken som Volvo och Mercedes, men också Coop, säger Boo Ehlin, frilansande kommunikationschef.

I det kommande numret av Veckans Brief kommer Almedalspanelens tunga spaning.
Läs Veckans Brief
 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-09, 23:08

Byter Gävle-politiken mot storstads-pr

Efter elva år i kommunstyrelsen i Gävle ochj de senaste som andra vice ordförande lämnar moderaten för ett jobb inom public affairs i Stockholm.

arbetarrörelserpr
2026-03-09, 14:02

Kreab värvar grävredaktör

Pr-byrån Kreab hittar en ny konsult hos mediekoncernen Schibsted.

arbetarrörelserpr
2026-03-09, 08:11

Agera upp 56 procent

Pr-byrån Agera ökade både lönsamhet och byråintäkt under 2024.

Affärerpr
2026-03-05, 08:09

Handelskammarens vd blir pa-konsult

Västsvenska Handelskammarens vd tänkter inte gå i pension när han avgår. I stället för att mata duvor ska han jobba som pa-konsult.

arbetarrörelserpr
2026-03-04, 15:20

Sex ska stärka Nords pr-erbjudande

Nord DDB tar in sex nya medarbetare till byråns erbjudande inom inom pr, influencer marketing och sociala kanaler.

arbetarrörelserpr
2026-03-04, 10:02

Prat vinner chips-pitch

Pr-byrån Prat vinner en pitch om ett chipsvarumärke.

Kundrörelserpr
2026-03-03, 15:53

Klart med programledare och rörligt format för Spinn

Pr-byråernas organisation Precis tillkännager programledaren för Spinngalan 2026, en utmärkelse som premierar kampanjer som bärs fram av förtjänta medier.

Branschpr
2026-03-02, 07:16

Urban Advisors ner 14 procent

Pa-byrån Urban Advisors tappade i både intäkt och lönsamhet under sitt senaste räkenskapsår (brutet i september).

Affärerpr
2026-02-26, 12:25

Paritee växlar upp i USA

Byråkoncernen Paritee, som bland annat driver Geelmyuden Kiese, förvävar ytterligare en byrå i USA.

Affärerpr
2026-02-24, 08:17

Stabil intkäkt – minskad vinst för Bindefeld

Pr-byrån Bindefeld höll intäkterna men tappade mer än hälften av vinsten under det senaste räkenskapsåret (brutet i juli).

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kreab värvar grävredaktör
  • Narva-tungviktare byter bo till Bellbird
  • Scouterna: Moderaterna använder vårt varumärke utan…
  • Dagens Industris legendariska chefredaktör avliden
  • IR Nordic: De är bäst på ir i Sverige

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram