• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

06 Dec 2016

Fortum bryter utanförskap med dubbelkampanj

I stället backar Fortum Sverige Kompis Sverige och Äldrekontakt. Dels får de två organisationerna 50 000 kronor var av Fortum up front. Dels lyfter Fortum fram de två organisationerna i vardera kampanjfilm som ska spridas viralt. Kampanjfilmerna visare hur organisationerna jobbar med volontärer. För det tredje får de två organisationerna vara med i omröstningen om personalens val av mottagare av julgåva.

I stället backar Fortum Sverige Kompis Sverige och Äldrekontakt. Dels får de två organisationerna 50 000 kronor var av Fortum up front. Dels lyfter Fortum fram de två organisationerna i vardera kampanjfilm som ska spridas viralt. Kampanjfilmerna visare hur organisationerna jobbar med volontärer. För det tredje får de två organisationerna vara med i omröstningen om personalens val av mottagare av julgåva.
 
– Vi har försökt att titta på hur vi kan ta ljus och värme vidare. Då har vi tänkt att utanförskap och bristen på att få komma in är en viktig aspekt på att vara människa och må bra. Då vill vi inkludera organisationer som jobbar just med sånt, säger Per-Oscar Hedman, presschef på Fortum.
Vad hoppas ni åstadkomma?
– Framförallt hoppas vi att Kompis Sverige och Äldrekontakt att vår kampanj ska bidra till att volontärerna lyfts fram och och att fler vill bli volontärer.
Hur ska ni nå ut?
– Via Facebook. Vi vet från tidigare år att frågorna engagerar, men som vanligt är det vårt att få räckvidd. Den här gången har investerat en del i sponsrade inlägg med huvudfokus på Stockholm.
Pr-byrån Springtime ligger bakom kampanjen.
David Wahlgren Filmproduktion har producerat filmerna
Kampanjfilm Kompis 
Kampanjfilm Äldrekontakt 
 
arbetsgrupp


Fortum
Charlotte Lindevall
Per-Oscar Hedman
Kicki Zeilon
Katarina Ahlsén

Springtime
Erik Scherlund, creative director
Anna Messing, projektledare
Daniel Carlmat, ad
Joakim Arhammar, contentspecialist
Erik Boltjes, Kundansvarig
 
 
FSWL
Magnus Björk
David Wahlgren

Filmproduktion
Martin Sandin
Mauri Chifflet

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-02-11, 10:36

Muf: Vardagspolitiken avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Fyra ut är Mufs valledare Alice Landerholm.

politikval 2026
2026-02-09, 07:34

FORSKARE: Partierna läcker till medierna vid interna strider och val

Vid interna strider och när det blir trångt om platser för förtroendevalda, då läcker det som mest från partierna till medierna. Det visar en forskningsrapport från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-02-06, 14:47

Toppmoderaten som byter från KSO till Kreab

Michaela Fletcher, tidigare kommunstyrelsens ordförande (m) i Österåker och förbundsordförande för Moderaterna i Stockholms län, har efter närmare 15 år i kommunpolitiken sadlat om till strategisk rådgivare på Kreab.

arbetarrörelserpolitikpr
2026-02-05, 09:23

V går till val på att sänka arbetstiden

Till skillnad från Socialdemokraterna vill Vänsterpartiet införa en generell arbetstidsförkortning vi politisk styrning.

arbetsmarknadpolitikval 2026
2026-02-04, 07:52

NOVUS: Oppositionen knockar Tidö i bästa politiken

Undersökningsföretaget Novus februarimätning visar att oppositionen och framförallt Socialdemokraterna dominerar stort i vilken politik som väljarna anser bäst i de 20 viktigaste politiska frågorna.

politikUndersökning & Analys
2026-01-30, 08:48

L-tungviktare hoppar av

Efter åtta år hoppar en av Liberalernas tyngre profiler av från riksdagen.

arbetarrörelserpolitik
2026-01-28, 08:40

Kulturministern hälsar på hos Lidl

Kulturminister Parisa Liljestrand kom varken till Guldbaggen eller Göteborgs Fimfestival, är på till den tyska matkoncernen Lidls. Kontor i Sverige.

kulturpolitik
2026-01-26, 06:41

De toppar MPs lista i Stockholms län

Två ledamöter hamnar på valbar plats när Miljöpartiet sätter sin lista för Stockholms län. En hamnar utanför.

politikval 2026
2026-01-26, 06:33

M vill presentera friluftspolitik – S vill prata omvärldsläget

Det två statsbärande partierna Moderaterna och Socialdemokraterna håller varder presskonferens måndagen 26 januari.

politik
2026-01-21, 00:45

Så många såg senarelagda partiledardebatten

Talmannen Andreas Norlén föreslog en senareläggning av riksdagens traditionella partiledardebatt så att fler skulle titta på den. Hur gick det? Dagens Opinion har svaret.

medierpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Naturvetarnas påverkanschef värvas av TCO-förbund
  • Jeffrey Epsteins okända svenska koppling – den…
  • Konkurrent snor EFNs stjärnanalytiker
  • Treubbla chefsavgångar drabbar Villaägarna
  • Generalmajor till Hallvarsson & Halvarsson

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram