Före detta pa-konsult på Prime går till Folksam
– Försäkringsbranschen är spännande. Det gör enorma investeringar och det handlar om att trygga människors säkerhet, säger hon
– Försäkringsbranschen är spännande. Det gör enorma investeringar och det handlar om att trygga människors säkerhet, säger hon.
Anna-Karin Wallberg har tidigare bland annat varit pr-ansvarig på Vattenfall, presschef för fackförbundet SKFT och pressekreterare för dåvarande Socialminister Berit Andnor.
– Jag har lång erfarenhet från både offentlig sektor och från näringslivet och har en bred erfarenhet av att arbeta med press och media, så det ska jag nog kunna axla.
– Utmaningen ligger i att lära mig och sätta mig in i försäkringsbranschen, säger hon.
Jobbet är ett föräldravikariat och löper ett halvår från och med första augusti.
Varför tog du jobbet?
– Jag behövde ett jobb.
Tipsa dagens opinion
Lämna ett tips till oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.
Lämna ett tips
Använd formuläret nedan för att tipsa oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.