• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

26 Feb 2016

Facken kritiska till Svenskt Näringslivs granskning

– Vi ser det som att vi står upp för den svenska modellen och medlemmarnas villkor, det finns inget direkt negativt med det, säger Transports kommunikatör Gabriel Dahlander.   Det är i en årsrapport som arbetsgivarorganisationen granskar antalet varsel om konfliktåtgärder på arbetsmarknaden sedan 2011, för att, som de uttrycker det, få en mer komplett ”bild av hur hot med konfliktvapnet används”.   Svenskt Näringsliv slår fast att det unde

– Vi ser det som att vi står upp för den svenska modellen och medlemmarnas villkor, det finns inget direkt negativt med det, säger Transports kommunikatör Gabriel Dahlander.
 
Det är i en årsrapport som arbetsgivarorganisationen granskar antalet varsel om konfliktåtgärder på arbetsmarknaden sedan 2011, för att, som de uttrycker det, få en mer komplett ”bild av hur hot med konfliktvapnet används”.
 
Svenskt Näringsliv slår fast att det under denna period lagts 297 varsel, varav 192 rörde tvister mellan kollektivavtalsparter.
 
Under 2015 förekom enbart fyra varsel om stridsåtgärder i samband med pågående förhandlingar, samt ytterligare 25 i samband med internationella sympatiåtgärder eller tvister med enskilda företag.
 
I granskningen pekas också särskilt tre fack ut som mer benägna att varsla om stridsåtgärder: Byggnads, Transport och Seko som under perioden 2011-2015 lagt 26, 20 respektive 18 varsel.
 
Svenskt Näringsliv anser att detta är problematiskt, men på Transport tolkar man listan snarare som att facken värnar sina medlemmar.
 
– När det behövs så står medlemmarna upp för sina villkor. Det är inte på något sätt en problematisk uppgift för vår del, säger Gabriel Dahlander.
 
Hur ser ni på att Svenskt Näringslivs gör en sådan här granskning?
– Det står dem fritt att göra. Det här är inga hemliga siffror. Jag förstår att de vill göra det för att kanske måla upp en bild. Men vi tolkar siffrorna på ett helt annat sätt. Det visar att vi är ett aktivt förbund som står för medlemmarna. Vi tar inte en konflikt för skojs skull, utan när det behövs och när nöden kräver det.
 
Byggnads ordförande Johan Lindholm ställer sig dock lite frågande till undersökningen.
 
– Man kan fundera lite över syftet med sådana här rapporter. Om syftet är att få facket att framstå som konfliktsökande och aggressiva, undrar jag vad de har för syn på den svenska modellen och framgången den inneburit för svensk arbetsmarknad, säger han i en mejlkommentar till Dagens Opinion.
 
I samband med granskningen säger också Svenskt Näringslivs vice vd Peter Jeppsson i en intervju på den egna sajten att fackens ”användning av framför allt sympatiåtgärder borde begränsas. En proportionalitetsregel, ett överdriftsförbud, är också angelägen”.
 
Transport och Byggnads är skarpt kritiska till utspelet.
 
– Det är ett oerhört allvarligt intrång i den svenska modellen och något som vi naturligtvis inte alls håller med om. Jag förstår att de kan tycka så, det ställer till det för dem, men det är inte aktuellt för oss, säger Gabriel Dahlander.
 
Johan Lindholm säger:
 
– Detta visar Svenskt Näringslivs (SN) rätta ansikte. De har alltid varit ute efter att begränsa löntagarnas inflytande. Genom att prata om sympatiåtgärder, proportionalitetsregel och överdriftsförbud vill de slå sönder den svenska modellen. En modell där parterna tar ansvar och som leder till få konflikter. Modellen har också varit till fördel för industrin. Vi kommer naturligtvis stå upp för reglerna som vi gemensamt har bestämt. Politiken andas lagstiftning och att politiker ska ta över lönebildningen. Detta är samma tanke som hos SN. Makt från löntagarna till arbetsgivarna.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
2026-06-22, 12:13

Regeringens nya filmpolitik sågas

Regeringen har knappt presenterat sin proposition ”Ny politisk inriktning för ett starkare filmland”, förrän den sågas.

kulturpolitik
2026-06-22, 06:28

Magdalena Andersson (s) turistkampanjar

Nej det blir inte Botkyrka när partiledaren (s) Magdalena Andersson ger sig ut på en två dagars valturné i Sverige. Dock blir det flera klassiska turistorter.

politikval 2026
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-06, 21:26

Moderaterna tar Friedrich Merz (cdu) till Sverige

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kommer till Sverige inbjuden av Moderaterna.

politik
2026-04-27, 06:56

Måndag och pressträffs-rejs

UPPDATERAD. Veckans inleds med inte mindre än sex pressträffar anordnade av regeringen och oppositionsledande Socialdemokraterna.

medierpolitik
2026-04-23, 14:03

FÖRSTA MAJ: Både S- och V-ledaren talar i Stockholm

Den politiska temperaturen i Stockholm ökar under första maj då både Socialdemokraternas och Vänsterpartiets partiledare håller tal i huvudstaden.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Arrangörer upprörda över konserten i Almedalen
  • Tidigare S-ledamot blir komchef på TCO
  • Bakom M-avhoppet i Karlstad
  • Tre finalister gör upp om Årets Aktivering i Almedalen
  • Två pa-chefer lämnar sina byråer

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram