• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

29 May 2025

Erik Slottners digitaliseringsstrategi sågas

It-minister (kd) Erik Slottners digitaliseringsstrategi saknar konkreta mål och Sverige halkar efter inom ai, lyder kritiken.

I går presenterade Erik Slottner it-strategin, som består av övergripande mål, delmål och åtgärder inom respektive område som regeringen planerar att genomföra.

De fem områdena är: digitalisering av näringslivet, den offentliga förvaltningen, välfärden och konnektivitet. ai, säkerhet och data.

”Allt för länge har digitaliseringspolitiken varit spretig och svår att följa upp. Nu lanserar vi en digitaliseringsstrategi som sätter en riktning för hur vi ska navigera kommande fem år inom allt från ai-kompetens i Sverige till sjökablar i Arktis”, kommenterar civilminister Erik Slottner.

Han betonar att it-strategin ska sätts medborgarna i centrum.

”Vi har ett tydligt fokus på att använda digitaliseringen för att förenkla i vardagen, bland annat genom en slags medborgarapp. Om vi samlar kontakterna med myndigheter och andra viktiga digitala tjänster på samma ställe kan vi underlätta i vardagen”.

Regeringen aviserar även en ”unik” ai-strategi och en molnpolicy.

–  Ska Sverige på riktigt vara en ledande tech-nation och en digital pionjär och vara konkurrenskraftigt samtidigt som vi lyfter offentliga sektorn, så ser jag inte det när jag läser strategin. Jag ser inte att det finns något kraftfullt trendbrytande, säger Åsa Zetterberg, vd på branschorganisationen TechSverige.

Hon utvecklar:

– Sedan finns det några tydliggjorda mål och någon vision och vi ser ändå en regering som går samman om en it-strategi. Vi kan se det här som startskottet för något mer.

Vad saknar du särskilt?
– Vi har sagt att det behövs ett rejält kompetenslyft. Vi saknar personer med digital spetskompetens i Sverige och har satt 100 000 fler techspecialister till 2030 som mål. Liknande har andra länder gjort, men vi saknar det lite mer kraftfulla initiativet på kompetensområdet.

Mathias Sundin, ledamot i AI-kommissionen, toksågar den del av it-strategin som tar upp ai.

– Vi i AI-kommissionen lämnade in vår rapport redan efter halva tiden eftersom vi tyckte att Sverige hade halkat efter i ai-omställningen. Vi tyckte att Sverige borde gå upp i stabsläge och samla beslutskraft kring statsministern så att vi skulle komma igång snabbt. Det man gör i it-utredningen är att avisera att det ska komma en ai-strategi. Det är bara business as usual, fast ännu långsammare, säger han och lägger till:

–  Det tog regeringen lika lång tid att bestämma sig för att ta fram en ai-strategi som för oss att skriva en. Så kan vi inte ha det. Det är bedrövligt.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

artificiell intelligenspolitik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-06-19, 06:39

Bekräftat: Partisekreteraren ska styra L

Klockan tio idag presenterar Liberalerna efterträdaren till partiledaren Johan Pehrson.

arbetarrörelserpolitik
2025-06-18, 09:28

Liberalernas partiledar-pressträff skjuts upp

Enligt planerna skulle Liberalerna ha presentera sin nya partiledare i dag.

politik
2025-06-17, 10:04

Liberalerna har hittat en ny partiledare

Liberalerna är klara med arbetet med att utse en ny partiledare.

arbetarrörelserpolitik
2025-06-13, 07:58

Inget namnbyte på Arlanda

Statliga Swedavia kommer inte att byta namn på Arlanda.

infrastrukturpolitik
2025-06-12, 13:30

Företagarna ger tummen upp för C-förslag

Organisationen Företagarna är positiv till Centerpartiets förslag på de hinder som behöver avskaffas för företag ska kunna växa och skapa jobb.

opinionsbildningpolitik
2025-06-12, 09:42

Anna-Karin Hatt (c) vill bli ”företagens enda vän”

UPPDATERAD. Centerpartiet ska inför valet 2026 ta en position som partiet för företagarna. och slöpper en lista med 101 hinder som för tillväxt. Otdet "arbetsgivaravgift" nämns dock inte alls.

politik
2025-06-10, 06:41

Regeringen skärper granskningen av influerare

Regeringen har gett i uppdrag till Konsumentverket att ”redovisa och förstärka sitt arbete när det gäller marknadsföring via influencers”.

Branschinfuencer marketingpolitik
2025-06-03, 14:40

Magdalena Anderssons statssekreterare skulle bli lärare – går till pr-byrå

Den förra statsministern (s) Magdalena Anderssons statssekreterare ska del pr-byrå med Sveriges förra statsminister (m) Fredrik Reinfeldt.

arbetarrörelserpolitik
2025-06-02, 08:52

Utredare vill att staten köper ut Arlanda Express

Klockan 13 idag lämnar regeringens Arlandasamordnare Peter Norman 80 förslag som ska göra Arlanda flygplats mer konkurrenskraftig till infrastrukturminister Andreas Carlson. Ett av förslagen handlar om att staten ska köpa tågoperatören Arlanda Express.

infrastrukturpolitik
2025-06-02, 08:12

AiP: Partiledningen vann nästan allt på S-kongressen

Även om snacket tidvis handlade om att ombuden vann segrar över partiledningen, så var det ledningen förslag som till 97 procent gick till omröstning på Socialdemokratiernas kongress. Det visar statistik från parti-tidningen Aktuellt i Politiken (AiP).  

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 09:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Prime ska bli spetsigt – erbjudanden och tjänster försvinner
  • Liberalerna har hittat en ny partiledare
  • Liberalernas partiledar-pressträff skjuts upp
  • Tidigare M-minister till Rud Pedersen
  • 93 procent i vinst för Stefan Löfven

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram