• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

11 Sep 2024

Energilobbyn positiva till ”kraftlyftet”

Energiminister Ebba Busch (kd) och klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (l) presenterade tidigare i veckan ”kraftlyftet”. Delar av energilobbyn är positiva, samtidigt som Vattenfall pausar sina havsbaserade vindkraftsparker eftersom regeringen inte vill bekosta anslutningarna.

Kraftlyftet består av en miljard kronor i budgeten för 2025 till ett nytt investeringsstöd för elsystemet i form av ersättning till kommunerna för utbyggnad av vindkraft och till ett pilotprojekt inom kärnkraft. Stödet uppgår till 340 miljoner kronor 2025, 370 miljoner kronor 2026 och 400 miljoner 2027.

På sin hemsida välkomnar Svensk Vindenergi ”att regeringen tar ett teknikneutralt ansvar för Sveriges elproduktion även i det korta perspektivet med förslagen för att öka utbyggnaden av vindkraft” samt välkomnar ”regeringens besked att en ersättning motsvarande det vindkraften betalar i fastighetsskatt för sina anläggningar ska ges som stöd till kommunerna”.

Daniel Badman, vd, Svensk Vindenergi, lägger till: ”Vi ser nu även fram emot att regeringen skyndsamt kommer med beslut om de havsbaserade vindkraftsparker som ligger på dess bord”.

”Regeringens besked om ekonomiska incitament till vindkraftskommuner och närboende är välkommet och något vi länge lyft som nödvändigt för ökad acceptans och mer vindkraft”, kommenterar Åsa Pettersson, vd Energiföretagen.

Någon kommentar till problemen för den havsbaserade vindkraften?

”Sorry sent svar, men nej det har vi ingen direkt kommentar på”, mejlar Daniel Löfstedt, pressansvarig på Energiföretagen.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

energiopinionsbildning

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-06-15, 13:09

KLART NU: Första leverantören av ny kärnkraft utsedd

Vattenfalls och Industrikrafts kärnkraftsbolag Videberg Kraft har valt ut en leverantör av ny kärnkraft, den första sedan leverenansen sedan 1985. Detta efter en upphandling på fyra år och i tid innan mandatperioden är över.

Affärerenergi
2026-03-25, 16:35

Nykterhetslobbyn jublar över lobbyregistret

Nykterhetsorganisationen Movendi (tidigare IOGT-NTO, UNF och Junis)b jublar över att lobbyregistret införs.

lobbyingopinionsbildning
2026-03-17, 12:48

Skogsorganisationer gör tummen upp för skogs-lagrådsremiss

Regeringen har presenterat en lagrådsremiss med ”regelförenklingar för skogsbruk och tillsyn av skogsbruksåtgärder”. Hittills har två skogsägarorganisationer gjort tummen upp.

opinionsbildning
2026-03-11, 14:53

Toppolitikerna som bygger Företagarnas kampanj

Organisationen Företagarna gör inte som andra och anlitar skådespelare till sin reklam. Företagarna låter i ställer några av landets ledande politikerna göra jobbet. Gratis.

kampanjopinionsbildningval 2026
2026-03-10, 11:22

Möjligt med kärnkraft på Gotland och Öland

Får regeringen igenom sin proposition kan det bli möjligt att bygga kärnkraftverk på både Öland och Gotland.

energipolitik
2026-03-04, 15:57

Fackförbund, V och SKR rasar mot regeringens skattebroms

Idag har regeringen tagit emot utredningen som föreslår en skattebroms för kommuner och regioner. Sveriges kommuner och regioner (SKR), Facken i välfärden och Vänsterpartiet ryter ifrån.

opinionsbildningpolitik
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-02-25, 13:56

TCO-förbund vill avskaffa karensdagen

Det är inte bara LOs medlemsförbund som ställer sig bakom ett avskaffande av karensdagens inför valet 2026.

arbetsmarknadopinionsbildningval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Reklamprofil ska lyfta fotograferna
  • Avanza miljonlyfter Affärsvärlden
  • S dominerar i medierna – Magdalena Andersson ligger lägre
  • Ökad miljonförlust för Bulletin – revisorns…
  • People People People delar vänder rött till svart

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram