• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

29 Dec 2020

Därför stänger Google ner Swebbtv

Google har till Dagens Opinion lämnat en kommentar till varför företaget stänger ner Swebbtv, som beskrivs som högerextrem kanal på Youtube.

Google har till Dagens Opinion lämnat en kommentar till varför företaget stänger ner Swebbtv, som beskrivs som högerextrem kanal på Youtube.

Kanalen Swebbtv, beskrivs som högerextrem av stiftelsen Expo, plockades bort från Youtube före jul, något som Dagens Nyheter berättade om. Swebbtvs grundare Mikael Willgert skriver i ett mejl till Dagens Nyheter att ”han anser att Google fattade ett felaktigt beslut som stängde ner deras kanal – och att de borde be om ursäkt”. Visare håller han inte med om att Swebbtv är ”högerextrem”.

”Agerandet från Google är ett självskadebeteende som förstör Googles varumärke och som kommer få företag och privatpersoner att avstå från deras molntjänster och från användandet av Gmail”, mejlar Mikael Willgert till Dagens Nyheter.

Dagens Opinion kontaktar svenska Google som vidarebefordrar ett svar från Mark Jansen, Googles kommunikationschef för norra Europa:

”Vi har strikta policyer för vad som är tillåtet att ladda upp på Youtube. Material som bryter mot dessa riktlinjer tas bort från plattformen, under tredje kvartalet i år togs 7,9 miljoner sådana videoklipp ner. Vi går inte in på detaljer kring enskilda policybeslut, men på ett allmänt plan – kanaler som bryter mot regelverket får ett antal varningar, och vid upprepade regelöverträdelser kan kanaler tas bort i sin helhet”.

Han säger vidare:

”Våra innehållspolicyer sätts globalt. Även arbetet med att se till att policyerna efterlevs sköts globalt och centralt, inte av de lokala kontoren”.

  • Miljonregn – här är medierna som får stöd från staten
  • Swebbtv fick miljonbelopp i donationer

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-02-10, 08:40

Online på väg att gå om tv-reklam

Mediebyråernas köp av reklam runt online display håller på att passera klassisk tv-reklam. Det visar statistik från branschorganisationen Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2026-02-10, 08:01

Relevance håller omsättningen – minskar vinsten

Relevance Communication, som driver mediekanalerna Dagens PS, Realtid och E55, håller omsättningen men landar likväl på en miljonförlust för sitt senaste räkenskapsår (2025).

Affärermedier
2026-01-27, 06:57

Uppåt, miljonförlust och ”bananminister” på Altinget

Den danska politiktidningen ökar omsättningen, fortsätter att göra miljonförluster och stärker sitt lobbynätverks-affär med ett tidigare statsråd.

Affärermedier
2026-01-21, 00:45

Så många såg senarelagda partiledardebatten

Talmannen Andreas Norlén föreslog en senareläggning av riksdagens traditionella partiledardebatt så att fler skulle titta på den. Hur gick det? Dagens Opinion har svaret.

medierpolitik
2026-01-19, 16:08

Konkurrent snor EFNs stjärnanalytiker

Efter turbulens i börsgruppen lämnar den av Handelsbankens ägda mediekanalen EFNs stjärnanalytiker och programledare för en konkurrerande affärstidning.

arbetarrörelsermedier
2026-01-13, 09:10

Mediebyråerna köpte för 15 miljarder – tv tappar

Efter all time high i december landade mediebyråernas investeringar i reklamutrymme på närmare 15 miljarder kronor under 2025. Det visar statistik från Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2026-01-09, 11:15

Forskning och Framsteg och snuslobbyn kastar utmärkelser på varandra

Vetenskap och Folkbildning har utsett Snuskommissionen till Årets förvillare 2025. Snuskommissionens ordförande Stig-Björn Ljunggren kontrar med utmärkelsen ”Årets Halmgubbe”, men siktar snett.

Caselobbyingmedier
2026-01-08, 08:09

Från Bulletin och M till Expressen

Författaren och den förra M-politikern Ann Heberlein har fått nytt jobb inom Bonnier-koncernen.

medier
2025-12-22, 08:48

Schibsted skaffar nordisk tv-chef

Schibsted som producerar tv och poddar inom varumärken som TV4, MTV, Aftonbladet, SvD, VG och Aftenposten skaffar en nordisk chef för ljud och video-produktionen.

arbetarrörelsermedier
2025-12-19, 12:16

Bonnier slår knockput i mediestöd – miljoner till trollanklagad S-tidning

Mediekoncernen tar Bonnier tar hem 28 procent av 894 miljoner kronor som delas ut i mediestöd. Även opinionsbildande tidningar som trolleriaktuella Aktuellt i Politiken får miljonbelopp.

Affärermedierpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Naturvetarnas påverkanschef värvas av TCO-förbund
  • Jeffrey Epsteins okända svenska koppling – den…
  • Konkurrent snor EFNs stjärnanalytiker
  • Treubbla chefsavgångar drabbar Villaägarna
  • Generalmajor till Hallvarsson & Halvarsson

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram