Vilka kommer att vara de viktigaste frågorna för unga väljare?
– Vi tror att arbetslösheten kommer att bli en otroligt viktig fråga. I dag ser vi hur arbetslösheten, framför allt bland unga, är väldigt hög och hur regeringens politik inte leder till fler jobb. För CUF är det viktigt att prata om vilken politik som krävs för att skapa fler jobb, både för dem som kommer ut på arbetsmarknaden för första gången och för dem som har studerat vidare, säger Olof Lundgren.
– Vi ser också att klimatet kommer att vara en viktig fråga. Det är en fråga som är central för CUF, men också för unga i stort. När regeringen för en politik som leder till ökade utsläpp är det viktigt att vi kan finnas där som ett alternativ med en bra och ambitiös klimatpolitik.
När allt fler unga väljer att minska sin användning av sociala medier och det dessutom inte går att använda Google och Facebook, hur påverkar det kommunikationsstrategin?
– För oss handlar det om att våga tänka nytt och bygga mer organisk spridning av våra budskap. Jag tror att många unga vill höra konkreta lösningar på samhällsproblem, och då krävs det att vi ser till att nå ut med budskapen – även sådana som inte går att förklara enkelt i en Tiktok eller en reel.
Hur ska ni jobba med kommunikation och marknadsföring under valet?
– Närvaro på sociala medier är såklart väldigt viktigt, särskilt bland unga väljare. Nu när politisk annonsering exempelvis inte längre är tillåten handlar det om att våga prova nya sätt att nå ut med våra budskap. Det innebär närvaro på de stora plattformarna, men också att se till att våra budskap är slagkraftiga när vi möter väljare på kampanjer och skolor runt om i landet.
Vad kommer att avgöra valet?
– Jag tror att det kommer att handla om att svara på de faktiska samhällsproblem vi ser i dag. Jag vill tro att lösningar på samhällsutmaningar är viktigt för människor. Kan vi fokusera på att visa att vi har lösningarna, i stället för att fastna i spekulationer om spelteorier, får väljarna höra vad vi faktiskt står för.
Vilka insatser gör ni under valrörelsen?
– För oss är det viktigt att vara där vår målgrupp finns. Det innebär bland annat närvaro på skolor och att genomföra ett så starkt skolval som möjligt.
Hur samarbetar ni med ert moderparti?
– Vi kommer att samarbeta nära med partiet under valet. Även om vi är en egen organisation är det viktigt för oss att Centerpartiet gör ett så bra val som möjligt. Samarbetet mellan oss och moderpartiet spelar därför en viktig roll. Det handlar både om samarbete nationellt på tjänstemannanivå och om att stötta varandra ute i landet, i kretsar och distrikt.
Om du fick ge ditt moderparti ett tips inför valet, vad skulle det vara?
– Då skulle det vara att vi gemensamt jobbar för att nå de unga väljarna. Ofta finns det en bild i politiken att det är ungdomsförbundens uppgift att nå unga väljare, vilket det såklart är, men även moderpartierna behöver förklara för första- och andragångsväljare varför man ska välja dem. Det tycker jag att Centerpartiet är bra på, men man kan alltid bli ännu bättre. Tillsammans har vi ett gemensamt ansvar att nå den yngre väljargruppen
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
