• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

04 Jul 2018

C vill lägga 2,6 miljarder på förbättrad integration

Annie Lööf presenterar ett reformpaket för att uppnå målsättningen att 100 000 utsatta, huvuddelen av de nyanlända, ska komma in på arbetsmarknaden under nästa mandatperiod. Centerpartiet föreslår investera 2,6 miljarder kronor, under kommande mandatperiod, på reformpaketet En svensk nystart, vilket finansieras genom att de nyanlända erbjudas ett etableringslån där de själva lånar till sin praktik och sina språkstudier.

Annie Lööf presenterar ett reformpaket för att uppnå målsättningen att 100 000 utsatta, huvuddelen av de nyanlända, ska komma in på arbetsmarknaden under nästa mandatperiod.

Centerpartiet föreslår investera 2,6 miljarder kronor, under kommande mandatperiod, på reformpaketet En svensk nystart, vilket finansieras genom att de nyanlända erbjudas ett etableringslån där de själva lånar till sin praktik och sina språkstudier.

Förslaget grundar sig i ett "intensivt integrationsår" för språk och jobb.

Under integrationsåret ska nyanlända snabbt lära sig det svenska språket, skapa sig förståelse för det svenska samhället och skaffa sig ett jobb.

Efter integrationsårets ska nyanlända ha grundläggande språkkunskaper, yrkesfärdigheter och förståelse för det svenska samhället för att vara konkurrenskraftig på svensk arbetsmarknad.

Målsättningen är att 50 000 personer ska genomföra En svensk nystart under kommande mandatperiod.

Integrationsåret ska kräva minst 50 timmar i veckan av den nyanlände.

En svensk nystart

* Intensiv yrkessvenska – yrkesförberedande och yrkesinriktad SFI i kombination med utbildningar och praktik inom samma yrkeskategori.

* Intensiv praktik inom bristyrken – praktik varvat med korta yrkesutbildningar

 * Intensiv samhällsorientering – alla nyanlända erbjuds utbildning för ger tydligbild av förväntningar och regler som gäller det svenska samhället

* Ettåriga mentorskapsprogram – nyanlända får möjlighet att regelbundet träffa en mentor med svensk yrkeserfarenhet

* Kunskapscertifikat – tillges nyanlända som når upp de satta målen för yrkeskunskap och språk som signalerar att individen är redo för svensk arbetsmarknad

* Självfinansierat via etableringslån – nyanlända tar ett låns som betalas tillbaka över längre tid enligt samma principer som studielån via CSN.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-04, 15:57

Fackförbund, V och SKR rasar mot regeringens skattebroms

Idag har regeringen tagit emot utredningen som föreslår en skattebroms för kommuner och regioner. Sveriges kommuner och regioner (SKR), Facken i välfärden och Vänsterpartiet ryter ifrån.

opinionsbildningpolitik
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-02-23, 11:00

Så säljer Ebba Busch (kd) in AI-Sverige till Indien

Den 19 februari höll näringsminister Ebba Busch (kd) ett anförande på India AI Impact Summit i New Delhi och passade på att sälja in Sverige.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-20, 16:43

Här är regeringens ai-strategi

Idag släppte regeringen en 24 sidor omfattande ai-strategi. Här är de viktigaste delarna.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-19, 07:37

LUF: Förstagångsväljarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Sist ur är Anton Holmlund, ordförande LUF

politikval 2026
2026-02-16, 15:02

SSU: Ungdomarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Femma ut är SSUs förbundssekreterare Lotta Wiechel.

politikval 2026
2026-02-16, 07:55

Företagarna vill få fram politik för ägarskiften

Intresseorganisationen Företagarna driver på för ett nytt politikområde: reformer som ska underlätta ägarbyten i företag.

opinionsbildningpolitik
2026-02-16, 07:43

V och MP håller gemensam pressträff

Miljöpartiet och Vänsterpartiet håller gemensam pressträff.

politik
2026-02-13, 10:56

Politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod

Det blåser upp en politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod.

politik
2026-02-13, 09:25

S presenterar plan på att stoppa vinster i skolan

Socialdemokraterna vill ta bort vinsterna ur skolan under nästa mandatperiod i två steg.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Scouterna: Moderaterna använder vårt varumärke utan…
  • Sex ska stärka Nords pr-erbjudande
  • Veckans Brief 7: Pr-slaget om fregatterna * 16…
  • The Labyrinth värvar chef från Geelmyuden Kiese
  • Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram