Regeringen föreslår:
* Ett tillfällig höjt rot- och rutavdrag från 50 000 till 75 000 kronor under 2024. Detta minskar skatteintäkterna med 960 miljoner kronor.
* 20 miljoner under 2024 och 25 miljoner kronor för 2025 och 2026 till incitament till kommuner detaljplansarbete för omvandling från lokaler till bostäder.
* En bonus till kommuner som upprättar detaljplaner som möjliggör ny bebyggelse av småhus à 60 miljoner kronor för 2024.
Johan Lindholm, förbundsordförande Byggnads, tycker att regeringens förslag är en ”besvikelse” och kommenterar:
”Byggbranschen är på väg in i en riktigt vargavinter, då vill regeringen ge oss kortbyxor och flipflops. Det behövs rejäla satsningar som faktiskt gör skillnad här och nu. En stimulans på 20 miljoner fördelat på Sveriges 290 kommuner är ju ingenting. 70 000kr per kommun för att omvandla lokaler till bostäder. Vad är det tänkt att åstadkomma?”
Johan Lindholm lägger även det höjda rot- och rutavdraget i geringslådan för avsågning:
”Ett ökat rot-avdrag kommer inte hjälpa branschen att övervintra, våra medlemmar ska fortsätta bygga Sverige. Då behövs stimulanser för att få upp antalet byggstarter, men av det såg vi tyvärr ingenting idag. Det är under all kritik”.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

