Vad beror resultatet på?

­ Det kan ju ha att göra med våra medlemmar runt om i landet jobbar tätt inpå andra arbetsplatser, där arbetstagarna inte har samma förutsättningar. Det kan röra sig om utstationerade företag, vars arbetstagare kanske i jämförelse tjänar hälften så mycket och i princip bor i källare.

Vad har det för betydelse?

Det kan skapa otrygghet hos våra medlemmar och en tendens blir att man felaktigt hyser agg mot de arbetstagarna som inte har samma förutsättningar som anställda vid svenska bolag har. Man vill definitivt inte hamna i samma situation.

Hur ser ni på det här inom Byggnads?

– Det är en väldigt tråkig läsning. Vi har jobbar väldigt hårt internt för att motverka sådana här tendenser. Det har vi till och med vunnit priser för.

Vad innebär det för er på lång sikt?

– Det enda vi kan göra är att vara ödmjuka och fortsätta med våra interna utbildningar. Inom Byggnads tar vi verkligen avstånd från det här.