• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

21 Dec 2021

Bulletins huvudägare trappar upp mot MPRT

Bulletins huvudägare Pontus Tholin ökar trycket mot Myndigheten för press, radio och tv (MPRT) när det gäller myndighetens beslut att dela ut 8,3 miljoner i presstöd till sajten.

Pontus Tholin, som ligger i konflikt med de övriga ägarna, tycker att MPRT inte tillräckligt väl har kollat hur stor betald upplaga nättidningen Bulletin har. Det framgår av registrerade handlingar hos MPRT.

Redan förra veckans mejlade Pontus Tholin in frågor till MPRT om bland annat undersökningsföretaget Kantar Sifos roll att revidera upplagan på uppdrag av myndigheten.  Det kom svar från Georg Lagerberg, enhetschef för ansökan på MPRT 20 december:

”En fråga som du ställer gäller på vilket sätt som myndigheten säkerställer uppgifter i en ansökan. Det är alltid den sökande som är ansvarig för att uppgifterna som lämnas till myndigheten är korrekta. För vissa uppgifter kräver vi dessutom in uppgifter från tredje part, t.ex. en revisor eller Kantar Sifo”.

Georg Lagerberg skriver vidare:

”Du undrar också vilka rutiner MPRT har för att hantera uppgifter som inkommer till myndigheten om att oriktiga uppgifter kan ha lämnats av en sökande? Om vi får sådana signaler börjar vi normalt med att gå igenom och bedöma uppgifterna. Utifrån det bestämmer vi sedan i fall ytterligare utredning är påkallad. Ett vanligt första steg i en utredning är att kommunicera inkomna uppgifter med sökanden och be dem yttra sig”.

Men Pontus Tholin var inte alls nöjd med dessa svar, samma dag skrev han på nytt mejl till Georg Lagerberg med en betydligt hårdare ton. Mejlet inleds med:

”tackar för Ditt svar, trots sin allmänna ofullständighet”.

Sedan höjer Pontus Tholin tryckt mot MPRT och Georg Lagerberg:

Han skriver:

”Är det därmed korrekt uppfattat att vare sig MPRT eller Kantar Sifo har något ansvar att kontrollera huruvida en webbtidnings artiklar de facto varit låsta till minst 80% vid publiceringstillfället? Innebär det i så fall att 4 § 2 kap MPRTFS 2016:1 är obsolet – eller att MPRT medger retroaktiv låsning ett halvår efter publiceringstillfället?”

Pontus Tholin har också skickat in en lista som han anser visar att Bulletins artiklar har låsts i efterhand och inte vid publiceringstillfället. Han vill också ha besked om den uppgiften:

”Ska det tolkas som att e-plikten och Wayback Machine, vilka bägge tillhandahållits av undertecknad och enkelt visar att de allra flesta av Bulletins artiklar låstes i efterhand, inte är en indikation på möjliga felaktigheter i ansökan”?

Idag, vid lunch, kommer Georg Lagerberg med svar på Pontus Tholins senaste frågor:

”Som vi tidigare upplyst dig om framgår kriterier och krav för att kunna ta del av de stöd som myndigheten fördelar av förordningar och föreskrifter som du finner på vår webbplats”, skriver Georg Lagerberg.

Han kommenterar även Kantar Sifos roll:

”Det är alltid ytterst den sökande som ansvarar för att de uppgifter som de uppger i sin ansökan är korrekta. Vi har dessutom förhållandevis höga krav på att många av uppgifterna ska vara verifierade av tredjepart, normalt en kvalificerad revisor eller Kantar Sifo. En del uppgifter kontrollerar vi själva”.

Dock ska inte Kantar Sifo kontrollera om materialet på nättidning är låst, en förutsättning för att få presstöd.

”Det är inte ett sådant krav som granskas av tredjepart. Istället är det bolaget som ska intyga att de har uppfyllt och uppfyller kravet. Vi kontrollerar även att tidningen uppfyller kravet och har tillräckligt med låst material i samband med att vi prövar ansökan. Vi följer sedan regelbundet att kravet alltjämt är uppfyllt. Skulle för mycket material vara öppet kommer vi kontakta tidningen och det skulle kunna leda till att utbetalningarna stoppas”.

Georg Lagerberg kommenterar även Pontus Tholins polisanmälan mot Bulletin:

”Det stämmer vidare som jag tidigare sagt till dig att vi inte har något emot att du gör en polisanmälan gällande en sökande. Tvärtom, om du har material som visar på att en sökande har uppgett uppgifter som inte stämmer så tar vi självfallet gärna emot det. Material som du skickar in kommer vi därefter gå igenom och sedan kommunicera med sökanden. Utifrån vad utredningen kommer fram till skulle det därefter ytterst kunna bli aktuellt med mer kraftfulla åtgärder såsom stoppade utbetalningar eller återkrav”.

  • Bulletins huvudägare: Därför polisanmäler jag de andra ägarna

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-07-07, 15:17

Swedish Match attackerar Frankrike

Swedish Match som ägs av amerikanska Philip Morris attackerar Frankrike. Via ett pressmeddelande pekas Frankrike ut som ”Europas centrum för illegal cigaretthandel”.

kampanjmedier
2026-07-07, 08:22

EFN-grundare till Hemily

Hemnet-utmanaren Hemeiy tar in två profiler från EFN-sfären.

medier
2026-06-22, 07:51

LO värvar mediechef på SVT

Den fackliga centralorganisationen LO hittar en ny chef till sitt mediehus på public service-kanalen SVT.

arbetarrörelsermedier
2026-06-15, 14:33

KF säljer Vi till Danmark

KF (Kooperativa Förbundet) säljer sitt bolag Kultur & Litteratur AB, med varumärken som Tidningen Vi och Vi Läser, till en dansk köpare.

Affärermedier
2026-06-12, 07:53

Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson och Dagens Opinion

Aftonbladets reporter Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson, pr-konsult på Nordic PA, som anser att hennes artiklar om Fållöknastiftelsen är en del av valrörelsen. Hon är även kritisk till Dagens Opinions publicering av artikeln där Göran Thorstenson uttalar sig.

medier
2026-06-10, 05:34

Simona Mohamsson (l) syns mer i media än  Magdalena Andersson (s)

Om Liberalerna inte når framgångar i valet beror det i alla fall inte på att partiet och dess ledare Simona Mohamsson har hamnat i medieskugga. Det visar en körning hos Retriever på andel omnämnanden i medierna.

medierval 2026
2026-06-09, 08:46

Ljud och video ökar när medierådgivarna investerar

Under maj backade mediebyråernas investeringar i reklamutrymme. Ljud-medier och online video tog marknadsandelar. Det visar statistik från Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2026-06-08, 10:00

Pr-entreprenör kliver in i hetluften på Bauer

Medieföretaget Bauer, som just nu tar strid om Göteborgs av JCDecaux som reklampartner för sina busskurer, tar in en tidigare pr-entreprenör som kommunikationschef.

arbetarrörelsermedierpr
2026-06-05, 08:46

Teamet bakom Hint Media

Fyra personer driver Hint Media, som bland annat ger ut lokaltidningen för Stockholm, 08.

arbetarrörelsermedier
2026-06-03, 07:15

Kommunikationsdirektören lämnar SVT

Det är inte bara en rad tv-personligheter som lämnar bantande SVT. Nu går även kommunikationsdirektören.

arbetarrörelsermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Reklamprofil ska lyfta fotograferna
  • Swedish Match attackerar Frankrike
  • Statssekreterare lämnar regeringen för nya jobb
  • Aspekta upp 1 procent – miljoner till ägarna
  • Ökad miljonförlust för Bulletin – revisorns…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram