• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

06 Nov 2022

ANNONS: UNIONEN SÖKER MEDIESTRATEG

PLATSANNONS

 

Unionen är Sveriges största fackförbund och vi finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden. Vår vision är att skapa trygghet, framgång och glädje i arbetslivet. Vi har inflytande, ansvar och ambition för mer än bara oss själva, och mod att driva frågor som påverkar hela samhället. Varje dag hjälper vi flest människor i det privata arbetslivet att få det bättre på arbetsplatsen. Därför har vi erfarenhet och bredd som ingen annan har, och vi behöver dig som vill göra oss ännu bättre.

Nu söker vi mediestrateg till Unionen.  

Mediestrateg är en nyinrättad roll på Unionen och finns på sektionen för Press och Opinion på Staben. Mediestrategen samarbetar framför allt med pressekreterare, Public Affairsansvariga, politisk sekreterare, och arbetet leds av press- och opinionschef.  

Tjänstens innehåll

Som mediestrateg ansvarar du för arbetet med att ta fram en årlig mediestrategi och för löpande uppföljning, analys och utvärdering av mediearbetet. Du är motor i att bedriva ett både långsiktigt och proaktivt arbete gentemot media och göra strategiska kanalval. Det ingår också ett ansvar för att omsätta förhandlingsresultat, statistisk och utredningar till slagkraftiga budskap och nyheter. I rollen ingår att snabbt och lätt ta fram tydliga målgruppsanpassade budskap, hitta relevanta vinklar och sälja in nyheter i syfte att skapa synlighet och få genomslag för Unionens frågor och dess företrädare.  

Vi erbjuder dig ett utvecklande arbete med stort eget ansvar och engagerade kollegor med stort samhällsintresse.  

Kvalifikationer

För att lyckas och trivas i rollen som mediestrateg behöver du ha:  

  • Stort kunnande och intresse för olika typer av medier samt stor trygghet gällande medie- och kanalval i syfte att få bästa möjliga effekt och genomslag.  
  • Mycket god förmåga att bearbeta komplexa textmaterial och snabbt kunna omsätta detta till opinionsbildande texter och uttag i media.  
  • Dokumenterat god förmåga att snabbt och skarpt kunna analysera och utvärdera medieläget på både kort och lång sikt där särskild vikt läggs vid att skickligt kunna omsätta resultatet av analysen till press- och medieaktiviteter för Unionens räkning.   

Arbetsuppgifterna kräver gedigen och mångårig erfarenhet av traditionellt pressekreterararbete vilket bland annat innebär goda journalist- och mediekontakter samt dokumenterat god förmåga att identifiera, paketera och sälja in nyheter både pro- och reaktivt.  Du är självklart en skicklig skribent.  

Arbetsuppgifterna kräver kunskap om och förståelse för partsvärlden samt ett stort intresse för att jobba med arbetsmarknadsfrågor med särskilt fokus på de frågor Unionen driver.  

Det är viktigt att du har lätt för att samarbeta och är prestigelös i ditt arbete. Du är van att ta ansvar, har en stark initiativkraft och god analytisk förmåga. Du har mycket gott omdöme och ett aktivt självledarskap. 

Unionen välkomnar olikheter i personalgrupper och eftersträvar mångfald i alla avseenden. 

Omfattning

Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid med tillträde enligt överenskommelse.  

Månadslön och goda villkor enligt kollektivavtal.  

Tjänsten finns på Unionens förbundskontor i centrala Stockholm. 

Ansökan

Urval och intervjuer sker löpande, så du är varmt välkommen att söka redan idag! Sista ansökningsdag är den 13 november 2022. 

Kontakt

Josefin G Nilsson, Sektionschef tillika press- och opinionschef, josefin.g.nilsson@unionen.se, 072-5512624 

Lena Georgsson Wirkkala, facklig kontakt, Lena.Georgsson-Wirkkala@unionen.se 08-50415295 

Unionen, Olof Palmes gata 17, Stockholm 

Ansök här

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Annons

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-10-10, 06:29

ANNONS: KOMMUNIKATIONSANSVARIG TILL SVERIGES LÄKARFÖRBUND

PLATSANNONS.

Annons
2025-07-07, 05:41

ANNONS: GROUP IR & COMMUNICATION MANAGER TILL ATTENDO

PLATSANNONS FRÅN HAMMER & HANBORG.

Annons
2025-04-20, 07:16

ANNONS: ALMEGA SÖKER FÖRBUNDSDIREKTÖR

PLATSANNONS

Annons
2025-03-09, 05:45

(ANNONS) CAROLINE THUNVED: LÅT OSS TILLSAMMANS GÖRA INTERN KOMMUNIKATION TILL EN PRIORITET

(ANNONS) Framgång börjar inifrån. När medarbetare känner sig sedda, hörda och värdefulla, sprider sig engagemanget utåt och stärker hela organisationens trovärdighet, skriver Sveriges Kommunikatörers vd och generalsekreterare Caroline Thunved. Detsamma gäller för varumärket Sverige – med Mötesplats Sverige skapar Sveriges Kommunikatörer en plattform där ledare, kommunikatörer och inspiratörer samlas för att lyfta intern kommunikation som en avgörande faktor för hållbar framgång.

Annons
2025-02-23, 22:37

ANNONS: NÄRINGSPOLITISK UTREDARE TILL SVERIGES ÅKERIFÖRETAG

PLATSANNONS

Annons
2025-02-15, 13:53

ANNONS: IR-ANSVARIG TILL ACADEMEDIA

PLATSANNONS.

Annons
2025-02-10, 12:00

Superkommunikationsåret 2025: Nyckeln till framgång 

ANNONS. 2025 är året då vi sätter kommunikation i centrum – som en affärskritisk och verksamhetskritisk funktion som stärker varumärken, bygger förtroende och driver framgång. 

Annons
2025-02-10, 08:32

ANNONS: SKRIBENT & HÅLLBARHETSRÅDGIVARE TILL SOLBERG

PLATSANNONS

Annons
2025-01-26, 12:46

ANNNONS: FUTURION SÖKER SOCIAL MEDIA MANAGER

PLATSANNONS.

Annons
2024-12-21, 08:20

ANNONS: TERACOM SÖKER KOMMUNIKATÖR MED BRED KOMPETENS

PLATSANNONS FRÅN TERACOM

Annons
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kreab värvar grävredaktör
  • Narva-tungviktare byter bo till Bellbird
  • Veckans Brief 8: Aftonbladets radio – tillståndet…
  • Dagens Industris legendariska chefredaktör avliden
  • IR Nordic: De är bäst på ir i Sverige

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram