Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation. I våra sju förbund ingår drygt 9 200 medlemsföretag som tillsammans har cirka 200 000 anställda. Vi är den självklara hemvisten och den samlande rösten för den svenska transportnäringen. Vår vision är ”Transportföretagen tar dig till en bättre framtid”. Det gäller både våra medlemmar och våra anställda.
Transportföretagen söker nu en kommunikatör med fokus på arbetsgivarfrågor och juridik
Om tjänsten
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter kommer att vara att kommunicera med Transportföretagens medlemsförbund och medlemsföretag i arbetsgivarfrågor. Detta sker genom att löpande arbeta med avdelningen Arbetsgivarservice och juridik i alla frågor som berör kommunikation. I rollen utgör du ett viktigt stöd till avdelningen för arbetsgivarservice, är en viktig länk till hela organisationen samt ett stöd för kommunikationschefen i arbetsgivarfrågor. Exempel på arbetsuppgifter är:
- Analysera informationsbehov och initiera nya kommunikationsinsatser
- Ta fram och rikta kommunikation i arbetsgivarfrågor till specifika målgrupper och intressenter i transportbranschen, andra näringslivsorganisationer, myndigheter med flera.
- Planera och genomföra kampanjer med särskilt fokus på långsiktig opinion, påverkan och arbetsgivarfrågor.
- Löpande omvärldsbevakning och stöd till pressansvarig och kommunikationschef i pressfrågor med fokus på arbetsrätt. Löpande även ta fram proaktiv kommunikation i sociala medier
- Säkerställa att information kring arbetsrättsliga frågor är uppdaterad och korrekt på webbplatsen.
- Särskilt ansvara för kommunikationen under avtalsrörelsen. Under övrig tid även stödja Transportföretagens kommunikation på samhällspolitiska avdelningen.
Vårt erbjudande
Vi erbjuder en spännande roll med stor frihet under ansvar, med omväxlande arbetsuppgifter, i en stimulerande och utvecklande miljö. Du kommer att vara placerad i Näringslivets Hus i Stockholm, vilket är en plats där du kommer att möta många andra bransch- och arbetsgivarorganisationer inom Svenskt Näringsliv.
Du blir en del av ett team med kunniga och engagerade kollegor. Du tillhör den samhällspolitiska avdelningen, rapporterar till kommunikationschefen och ingår i ett team med sex andra kommunikatörer.
Vi stöttar varandra och hjälps åt för att lösa våra medlemsföretags utmaningar. Vi tillämpar kollektivavtalsvillkor samt erbjuder friskvårdsbidrag, friskvårdstimme och sjukvårdsförsäkring.
KVALIFIKATIONER
Vi söker
Om du gillar att vara den som snabbt och enkelt hanterar kommunikationsfrågor på webben, i sociala medier och andra plattformar är du rätt person för oss.
För att lyckas i rollen ska du ha en strategisk förmåga att välja rätt tidpunkt och rätt kanal för kommunikation med olika målgrupper. Vi söker dig som snabbt och tydligt kan anpassa juridiska texter, göra dessa lättillgängliga och ha en känsla för hur budskap når ut och uppfattas av olika mottagare.
Du ska ha en akademisk utbildning, gärna i kommunikation och/eller statsvetenskap samt tidigare erfarenhet från arbete inom en politiskt styrd organisation. Har du även erfarenheter inom juridiska frågor eller erfarenhet från liknande bransch- och/eller arbetsgivarorganisationer är det meriterande.
Om processen
Sök gärna tjänsten omgående då urval och intervjuer kommer att ske löpande. Tjänsten kan däremot komma att tillsättas innan sista ansökningsdag så sök redan idag.
Sista ansökningsdag är 5 september.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Plats Stockholm Vill du bidra till en positiv samhällsutveckling genom kommunikation, medierelationer och lobbying? Westander söker fler kundansvariga konsulter som vill stärka varumärken, bilda opinion och påverka politiska beslut. Du bygger långsiktiga samarbeten med dina uppdragsgivare och stärker deras kommunikation med fokus, uthållighet och utifrånperspektiv. Dina arbetsuppgifter kan handla om att utveckla strategier, ta fram handlingsplaner och genomföra pr-aktiviteter. Du arbetar nära kollegor med bred kompetens och bidrar även med din egen specialistkunskap i andras kundsamarbeten. Varför Westander? Westander är en mötesplats för samhällsengagerade. Vi erbjuder en stabil plattform för personer som själva vill åstadkomma något med sina arbetsinsatser. Vår företagskultur präglas av snällhetskultur, självledarskap, entreprenörsanda och höga krav på eget ansvar. Vi drivs av att förena affärsnytta med samhällsnytta. Som konsult hos oss leder du dig själv, skapar din egen efterfrågan och bygger långsiktiga kundsamarbeten inom områden du brinner för. Som nyanställd kommer du till ett ”tomt skrivbord”. Du placeras inte in i olika fakturerbara kundsamarbeten utan hittar själv de uppdrag du vill arbeta med. Vi vill gärna ge många chansen, men vi är inte rätt arbetsplats för alla. Hos oss är säljarbetet en naturlig del av vardagen. Varje konsult tar varje arbetsdag initiativ till dialoger, bygger relationer och utvecklar samarbeten som kan leda till uppdrag. Våra medarbetare beskriver Westander med ord som krävande, ansvar och faktureringskrav. Samtidigt är frihet det ord som oftast används för att uppmuntra andra att söka. Vad erbjuder vi? Engagerande uppdrag. Du söker själv upp, skapar och utvecklar nya samarbeten inom samhällsfrågor som engagerar dig....
Vill du vara med och påverka förutsättningarna för Sveriges tjänsteföretag? Har du erfarenhet av public affairs, politik eller strategisk kommunikation och drivs av att få genomslag för viktiga samhällsfrågor? Då kan du vara den vi söker. Almega Tjänsteförbunden samlar flera av Sveriges ledande tjänstebranscher och arbetar för att stärka medlemsföretagens konkurrenskraft och utveckling. Nu söker vi en näringspolitisk expert som vill bidra till att utveckla och synliggöra förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska arbete. Om tjänsten Bevaka politiska initiativ, utredningar och beslut som påverkar våra medlemsföretag. Ta fram näringspolitiska förslag och underlag inom förbundets prioriterade frågor. Skriva debattartiklar, nyhetsvinklar, rapporter och annat innehåll för opinionsbildning. Bygga upp och utveckla Almega Tjänsteförbundens närvaro på LinkedIn och andra sociala medier. Ta fram och anpassa innehåll för olika målgrupper och kommunikationskanaler. Driva opinionsbildande aktiviteter för att öka genomslaget för förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska budskap. Uppdatera webbplats, producera nyhetsbrev och genomföra medlemsutskick. Bidra praktiskt vid seminarier, event och andra aktiviteter kopplade till förbundets branschfrågor. Vi söker dig som har Relevant högskoleutbildning, gärna inom statsvetenskap, ekonomi, juridik eller kommunikation. Cirka 3–5 års erfarenhet av politiskt arbete, påverkansarbete, public affairs eller strategisk kommunikation. God förståelse för hur politik, opinion och samhällsdebatt påverkar näringslivets förutsättningar. Erfarenhet av att formulera budskap och anpassa kommunikation till olika målgrupper. God kunskap om sociala medier och hur de används strategiskt för att skapa räckvidd, engagemang och genomslag. Mycket god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på svenska och engelska. Om dig Vi tror att du är en nyfiken och initiativrik person...

