• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

21 Aug 2025

Année tar in tidigare Safir-rådgivare

Den nystartade pr-byrån Année tar in en seniorkonsult med en bakgrund inom finansiell kommunikation.

Det är Annica Strahner som går in seniorkonsult. Den senaste tiden har hon jobbat i egen byrå. Dessförinnan jobbade hon med att utveckla byrån Safirs erbjudande inom finansiell kommunikation. Hon har även jobbat som kommunikationschef på Bankgirot.

”Annica är en perfekt förstärkning för vårt team. Hon har en unik kombination av kapitalmarknads- och hållbarhetskompetens, och stor erfarenhet av att stötta ledningsgrupper i deras strategiska kommunikation och rapportering”, kommenterar Staffan Bruzaeus, managing partner på Année.

Années jobbar med uppdragsgivare som Rejlers, Sobi, Meko, Nobia, Aritco, Gapwaves, Logistea och Klövern.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelserpr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-27, 18:32

Lobbyist leder Ledarna

Den fackliga organisationen Ledarna har på sin kongress utsett ett nytt presidium med en förbundsordförande med lobbyism på cvt.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
2026-05-25, 08:02

Aftonbladet värvar SVT-profil

En av SVTs med profilerade programledare går över till Aftonbladet.

arbetarrörelsermedier
2026-05-23, 08:00

Komchefen som längtade efter media

Trafikverkets tillträdande presschef längtade från sin roll som kommunikationschef tillbaka till mediesidan.

arbetarrörelsermedier
2026-05-21, 11:37

Regeringen hittar nytt jobb åt Skatteverkets kritiserade gd

Skatteverkets generaldirektör Katrin Westling Palm har fått hård kritik för verkets sätt att driva processer mot företagare och var också misstänkt för brott, men har nu landat ett nytt jobb av regeringen.

arbetarrörelser
2026-05-21, 06:47

Gripen-pilot landar hos The Labyrinth

Pa-byrån The Labyrinth landar en tidigare Gripen-pilot som ska stärka byrån erbjudande inom försvarssektorn.

arbetarrörelser
2026-05-20, 07:16

Han blir Aftonbladets ställföreträdande utgivare

Schibsteds kvällstidning Aftonbladet inrättar en ny roll som ”publicistisk redaktör” och ställföreträdande ansvarig utgivare. Han får jobbet.

arbetarrörelsermedier
2026-05-19, 06:20

Sverige tar åter hem NextGen PR

I fjol tog en duo från Geelmuyden Kiese i Sverige hem förstaplatsen i Next Gen PR World Cup. Nu vinner Sverige för andra året i rad. Denna gång med en duo från Wenderfalck.

pr
2026-05-12, 10:06

Vårdförbundet byter ledning

Efter 15 år byter Vårdförbundet förbundsordförande.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-05-11, 08:32

The Labyrinth landar näringslivs-kompetens

Public affairs-byrån tar in en kommunikatör med erfarenheter både från medier och näringslivet.

arbetarrörelser
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Gripen-pilot landar hos The Labyrinth
  • Lobbyist leder Ledarna
  • Ledarna tar in ny ledning – journalisterna stängs ut
  • SVTs Arvtagarna anmäls och får hård kritik
  • Bellbird varken lyfter eller kraschar

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram