– Sverige är ett av världens starkaste samhällen. Det har vi med sedan de senaste åren, inte minst sedan vår (alliansens) ekonomiska politik och vi har en orolig värld och utmaningar i omkring oss och framför oss. Ska Sverige vara starkt då, behöver man en plan för ett starkare Sverige. Det har jag.
Den som kan ta Sverige genom oroliga tider vinner valet?
– Det vore det bästa. Det gör Sverige starkare framöver.
Den här Almedalsveckan har det handlat om att öka kraven på medborgarna. Kommer vem som ställer mest krav att vara en fråga i valet?
– Sverige ska aldrig vara kravlöst. Jag tycker den viktiga debatten att föra och som gärna kan komma i gång nu är att Sverige inte bara bra och starkt i dag, utan hur vi klarar nya utmaningar framför oss. De är många och stora. Man är naiv om man tror att flyktingkrisen är över. Vi måste stärka skolan och möta en enorm integrationsutmaning.
Vad kan du som partiledare göra för att förbättra samtalet och dialogen med väljarna nu när det finns fler kanaler än SVT?
– Just nu (på presskonferensen) står jag med många fler än SVT omkring mig. Så tillgänglighet är viktig. Och att uttrycka tydliga värderingar, hoppas jag uppskattas. Man måste kunna säga vad som är rätt och fel och bli arg ibland. Allt går inte alltid att uttrycka i en skattetabell. Man måste förklara resonemang på ett sätt som intresserar och vinner förtroende.
Alltså visa mer känslor?
– Varför inte?
Twittrar du själv?
– Ja, nästan alltid själv och jag använder också Instagram. Det är naturligtvis en begränsning i format, men jag tror vi behöver både snabba och djupa budskap och se till att så många som möjligt kan ta del av en seriös debatt. Det är viktigt för demokratin.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Om uppdraget Vårdföretagarna arbetar för goda och långsiktiga förutsättningar för privata vård- och omsorgsgivare och för en välfärd med hög kvalitet, valfrihet och utvecklingskraft. Nu söker vi en näringspolitisk expert med ansvar för Individ- & Familjeområdet, som inbegriper bland annat den sociala barn- och ungdomsvården samt LSS. Du arbetar nära våra medlemsföretag och branschstyrelsen med frågor som är viktiga för branschens utveckling och långsiktiga förutsättningar. Du ingår i det näringspolitiska teamet och utöver branschansvaret för Individ & Familj är du med och driver andra näringspolitiska frågor. Du analyserar aktuella politiska frågor, tar fram förslag och underlag och driver påverkansarbete gentemot beslutsfattare, myndigheter och andra relevanta aktörer. I rollen ingår bland annat att: driva och utveckla näringspolitiska frågor, med huvudsakligt fokus på individ och familj analysera politiska förslag och samhällsutvecklingen ur medlemsföretagens perspektiv ta fram remissvar, rapporter, debattartiklar och andra underlag företräda Vårdföretagarna i exempelvis statliga utredningar, myndighetsdialoger och andra externa sammanhang bidra till opinionsbildning och kommunikation kring prioriterade frågor samarbeta nära våra medlemsföretag, branschstyrelser och kollegor inom Vårdföretagarna och Almega. Vem söker vi? Vi söker dig som har 3–5 års relevant erfarenhet av politiskt arbete, samhällspolitisk analys eller påverkansarbete. Du har ett starkt intresse för näringspolitik och välfärdsfrågor. Erfarenhet av eller kunskap om frågor inom individ- och familjeområdet är meriterande. Du är en mycket god skribent och kan omsätta komplexa frågor till tydliga budskap och konkreta förslag. Du är trygg i externa sammanhang och har förmåga att skapa förtroendefulla relationer med såväl medlemsföretag som beslutsfattare och andra intressenter. För att...

