• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

03 Jan 2025

Anders Lindberg och Hanif Bali överger inte X

De två antagonisterna Anders Lindberg och Hanif Bali är överens i alla fall om en sak. De tänker inte överge entreprenören Elon Musks X, trots den senaste tidens flykt mot Bluesky. Men de har olika bevekelsegrunder.

Efter att Elon Musk tog över och omvandlade Twitter till X har plattformen fått ökad kritik bland annat för att inte vidriga inlägg rensas bort och för att allt mer av innehållet tycks komma från trollfabriker och botar, en tendens som framstod tydligare under det amerikanska presidentvalet.

Bland annat har den brittiska tidningen The Guardian lämnat X på grund av allt för mycket ”konspirationsteorier från ytterhögern och rasism”.

Aftonbladet har sedan en längre tid slutat att posta på X, men det gäller inte tidningens politiska chefredaktör Anders Lindberg.

– Jag tänker inte jättemycket på min närvaro på någon plattform. Jag har en tradition av att finnas på många plattformar. Jag har till och med skaffat konto på Truth Social (den tillträdande presidenten Donald Trumps plattform) för att ha koll där också. Jag finns på alla plattformar även Threads och Bluesky, säger han och lägger till:

– Jag försöker dels sprida Aftonbladets ledartexter och dels och kanske framförallt vill jag omvärldsbevaka vad till exempel Ulf Kristersson (statsminister, M) skriver på Instagram och Donald Trump på Truth Social. Det är inte så mycket för att lyssna på samtalet utan på vad olika aktörer gör. Det har blivit som spelplaner för dem.

Om du vill uttrycka dina tankar och påverka andra människor?
– Då skriver jag i Aftonbladet, jag påverkar inte genom att skriva inlägg som folk svarar på. Sedan sprider jag det på alla ställen där någon kan vilja höra på.

Dock ligger inte X högst på favoritlistan.

– Twitter (X) har för vänsterpersoner inte fungerat på väldigt lång tid. Det är inte ett fungerande forum för att diskutera politik. Och egentligen inte ett forum för att omvärldsbevaka vad folk tycker heller. Det är så totalt dominerat av troll, automatiska botar. Däremot kan man följa vissa aktörer och först hur de tänker, ofta ofiltrerat, och det är ju intressant, säger Anders Lindberg och ger exempel:

– Ulf Kristersson på Instagram är något väldigt kontrollerat medan det Carl-Oskar Bohlin (civilförsvarsminister, M) skriver på X är helt ofiltrerat. Det blir som han är och det är naturligtvis mycket roligare att ta del av än vackra solnedgångar på Instagram.

Vilken skillnad blev det när Elon Musk tog över som ägare av X?
– Han har pillat på algoritmen så hans inlägg ligger överst hela tiden. Det är väldigt irriterande.

Anders Lindberg har förståelse för att tunga medier överger X.

– X har blivit ett varumärkessänke. Man vinner inget på att vara där, men man förlorar ganska mycket.

Hur tänker du kring varumärket Anders Lindberg?
– Jag tänker att jag inte är ett varumärke. För dem som följer mig är jag ganska välkänd.  Jag har hängt där i 15 år i de olika forumen. Jag finns också på Tiktok, även om den framstår allt mer som en kinesisk spionplattform. X framstår som Elon Musks politiska kampanj. Men man kan inte välja att inte finnas på plattformar där människor finns.

Kliver du av när botarna tar över?
– Det beror ju på vad som tar över. X är ju otroligt bot-styrt idag. Det utvecklas till att det inte går att läsa det allmänna flödet. Men det man själv följer kan vara intressant. Och ska man vara ärligt har det alltid förändrats. När jag var liten fanns Myspace, alla möjlig forum har kommit och gått. X kommer också att ha kommit och gått. Elon Musk håller på att sänka X och det skulle inte förvåna mig om det slås ihop med Truth Social.

Så det är ’go with the flow’ som gäller?
– Jag tror inte det finns så mycket val. Man måste förstå sin samtid. Och den utspelas just nu i rätt hög utsträckning på plattformar som är användarstyrda, säger Anders Lindberg.

Hanif Bali, riksdagsledamot för Moderaterna 2010-2022, jobbar idag mer fritt med opinionsbildning. Med hjälp av inte minst Facebook och dåvarande Twitter har han byggt upp sig till en av landets starkaste digitala opinionsbildare. Till skillnad från Anders Lindberg tycker han att Twitter har blivit bättre sedan Elon Musk omvandlade den till X.

– Det finns en utökad funktionalitet. Det går att skriva artiklar och redigera gamla tweets. Den nya funktionen för community notes har förbättrat situationen med fake news. Det har blivit bättre.

Hur tycker du att samtalsklimatet har utvecklats?
– Det var mycket värre när jag var riksdagsledamot. Då hade jag mer tid. Nu har jag blivit pappa och hinner inte försämra samtalsklimatet, säger Hanif Bali och slår på seriositetsknappen:

– Det jag ser är att rätt mycket av de tidigare bubblorna har försvunnit. Så jag ser faktiskt mycket mer innehåll från både meningsmotståndare och även från andra länder än tidigare. Nu när bubblorna är spräckta får man en djupare insyn i amerikanska X och även indiskt, nigerianskt och kenyanskt. Plattformen blir mer spännande.

Hur påverkas du av att Elon Musk har tagit så tydlig politisk ställning samtidigt som han driver X?
– Jag påverkades inte när Facebook tog demokraternas sida. Det där är amerikansk inrikespolitik, som inte påverka oss som använder plattformen i Sverige.

Om att innehållet från botar skulle ha ökat på X, säger Hanif Bali:

– Det är rent skitsnack. Jag har aldrig varit med om att det är så få botar. Folk verkar ha guldfiskminne. Före ett tag sedan var det så mycket porrbotar på Twitter att de började prata med varandra. Tvärtom ser jag att automatiserat innehåll har minskat för att de har strypt tillgången till X api-er. Nu kostar det en himla massa pengar och då har de också fått bättre kontroll.

Är det vanliga människor eller troll & botar som skriver i ditt kommentarsfält?
– Det är vanliga människor som skriver. Däremot ser jag, att om man skriver vissa sökord som ’Nato’, då dyker det upp en massa troll som uppenbart inte kan svenska. Men så var det även innan Elon Musk tog över, säger Hanif Bali.

artikeln publicerades först i Dagens Opinions prenumererande veckomagasin Veckans Brief 12 december 2024

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-07-23, 09:16

Riks tuffar på – med miljoner från SD och andra

Rplay, bolaget som driver mediekanalen Riks, som grundades av Sverigedemokraterna (SD), nästan fördubblade omsättningen under sitt senaste räkenskapsår. Hälften av intäkterna kommer från SD, men det kom även in miljonbelopp från andra aktörer.

Affärermedier
2026-07-07, 15:17

Swedish Match attackerar Frankrike

Swedish Match som ägs av amerikanska Philip Morris attackerar Frankrike. Via ett pressmeddelande pekas Frankrike ut som ”Europas centrum för illegal cigaretthandel”.

kampanjmedier
2026-07-07, 08:22

EFN-grundare till Hemily

Hemnet-utmanaren Hemeiy tar in två profiler från EFN-sfären.

medier
2026-06-22, 07:51

LO värvar mediechef på SVT

Den fackliga centralorganisationen LO hittar en ny chef till sitt mediehus på public service-kanalen SVT.

arbetarrörelsermedier
2026-06-15, 14:33

KF säljer Vi till Danmark

KF (Kooperativa Förbundet) säljer sitt bolag Kultur & Litteratur AB, med varumärken som Tidningen Vi och Vi Läser, till en dansk köpare.

Affärermedier
2026-06-12, 07:53

Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson och Dagens Opinion

Aftonbladets reporter Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson, pr-konsult på Nordic PA, som anser att hennes artiklar om Fållöknastiftelsen är en del av valrörelsen. Hon är även kritisk till Dagens Opinions publicering av artikeln där Göran Thorstenson uttalar sig.

medier
2026-06-10, 05:34

Simona Mohamsson (l) syns mer i media än  Magdalena Andersson (s)

Om Liberalerna inte når framgångar i valet beror det i alla fall inte på att partiet och dess ledare Simona Mohamsson har hamnat i medieskugga. Det visar en körning hos Retriever på andel omnämnanden i medierna.

medierval 2026
2026-06-09, 08:46

Ljud och video ökar när medierådgivarna investerar

Under maj backade mediebyråernas investeringar i reklamutrymme. Ljud-medier och online video tog marknadsandelar. Det visar statistik från Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2026-06-08, 10:00

Pr-entreprenör kliver in i hetluften på Bauer

Medieföretaget Bauer, som just nu tar strid om Göteborgs av JCDecaux som reklampartner för sina busskurer, tar in en tidigare pr-entreprenör som kommunikationschef.

arbetarrörelsermedierpr
2026-06-05, 08:46

Teamet bakom Hint Media

Fyra personer driver Hint Media, som bland annat ger ut lokaltidningen för Stockholm, 08.

arbetarrörelsermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Lars Lerin och pr-konsulter – Ulf Kristersson…
  • SKR hämtar presschef från Region Stockholm
  • Handelsbankens hovleverantör byter huvudägare –…
  • Jimmie Åkesson (sd) ska vinna val via Göta Kanal
  • Riks tuffar på – med miljoner från SD och andra

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram