Svart rök stiger högt upp mot himlen i ett moln som blir tätare och tjockare ju närmre vi kommer den. Klockan är 01.45 och i vyn från ett bussfönster i ett industriområde några mil utanför Stockholm syns en bil som satts i brand.
Förorternas brinnande bilar var för något år sedan ett återkommande fenomen som frekvent lyftes i partiledartal och politiska företrädare runt om i landet har gjort detsamma kopplat till den egna hemorten.
Valåret 2018 är gårdagens talespunkter ännu dagens samhällsproblem. En del problem adresseras tydligt men löses inte lika enkelt som de antecknas ner på ett papper.
Inför Almedalsveckan skrev jag en kolumn i Veckans Brief kring vad jag trodde att partiledarna skulle komma att ta upp i sina tal. En rätt svår sak att förutse – då dessa ofta bjuder på medvetna överraskningar från partierna. Men en sak kändes säker att utesluta.
Att någon kommer att säga: ”Det finns problem som vi faktiskt inte vet hur vi ska lösa.”
Politikerveckan är utspelens, förslagens, strategiernas och kampanjernas dagar. Platsen där beslutsfattare ställs till svars och svaret ”jag vet inte” kommer inte att godtas som svar.
Spelreglerna är satta men de kan mycket väl sättas ur spel under veckans gång. Så nu åker vi.
Efter att ha klivit på färjan, sovit större delen av resan mot Gotland, anländer jag och mina vänner till en tom hamn sånär som på några väntande taxibilar. Visby börjar vakna och Almedalsveckan kan starta med Moderaternas dag.
Vi sätter oss i Almedalsparken, bläddrar i några tidningar och scrollar flödena på sociala medier. Klockan 07.30 kommer dagens huvudperson Ulf Kristersson joggandes förbi tillsammans med politiskt sakkunniga Alexandra Ivanov och en säpovakt. Moderaternas i sammanhanget premiärtalande partiledare ser glad ut.
Strax därefter öppnar presscentret och därinne träffar jag på en av de mest insatta i fenomenet Almedalsveckan – Makthavares chefredaktör Jessica Schedvin.
Uppåt från Almedalsparken, på Donners Plats står Gudrun Schyman som talar inför en spontant växande skara runt omkring henne, innan hon officiellt ska tala för publiken på plats. Jag frågar henne hur veckan ser ut och hon berättar att varje dag så håller hon ett samtal med gäster på ett givet tema. Idag är det funktionalitet under rubriken: ”Repression eller rättvisa?” Senare på kvällen ska hon debattera med Ann Heberlein (m) om våldtäkter i Opinion Live på SVT.
Gudrun Schyman är en av dem med allra intensivast schema under Almedalsveckan – år efter år. Likaså är den moderata Europaparlamentarikern Anna Maria Corazza Bildt. Två urkrafter. Dessvärre har hon på grund av en rejäl bihåleinflammation inte kunnat flyga över till Gotland i år. Men hennes team jobbar och frågorna hon förberett att lyfta på plats drivs på av dem. Jag blev inbjuden att hälsa på dem och få höra mer om de frågorna. På en blomstrande innergård blir jag bjuden på lunch hos Theréz Randquist som jobbat med Anna Maria sedan den enormt framgångsrika krysskampanjen 2009. De två mest senaste nytillskotten i teamet, Adam Rydstedt och Klara Höök är också där. Matfrågor, jämställdhet, barns rättigheter, data som den femte friheten och Brexit är frågor som Anna Maria har på sitt bord.

Almedalsveckan i år har ett enormt flöde av seminarier och paneler på teman kring matkvalitet, vegetarisk kost – miljö och hälsa kring dessa. Den som hållit sin linje och haft agendan långt före den blev en trend är trovärdigast.
Efter vårt möte beger jag mig nedåt för backarna mot det nya konceptet mingel för juniorkonsulter hos byrån The Labyrinth. På Vinägers bakgård styrs minglet där seniora rådgivaren Sven Otto Littorin bärandes ett lysande flamingo-halsband är DJ.
Utanför minglet på Hästgatan springer jag på Rättviseförmedlingens ordförande Seher Yilmaz som har en intensiv vecka med paneldebatter och rapportsläpp.
Nästa event är Skandias talmingel i trädgården som har premiär ikväll. Den första jag möter därinne är Per Schlingmann, som är i gång med inspelningen av tv-serien I cirkelns mitt, baserad på hans spänningsroman I maktens öga, om politikerspelet under Almedalsveckan.
Trädgården är fylld av minglande människor. Alice Bah Kuhnke, Anders Ygeman, Elisabeth Svantesson och Jonas Sjöstedt är några av politikerna som syns på plats. Eftersnacket sköts som vanligt av Expressens Niklas Svensson.
Jag träffar Anna Olin Kardell, en av grundarna till Almedalen Weekend, och Karin Adelsköld som har ett gediget schema av modererande under veckan.
Därefter invigs Almedalsveckan på Kallis med DJ-duon Rebecca & Fiona som huvudakt. Huruvida de tackar ja till Ungsvenskarnas debattinbjudan återstår att se.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Plats Stockholm Vill du bidra till en positiv samhällsutveckling genom kommunikation, medierelationer och lobbying? Westander söker fler kundansvariga konsulter som vill stärka varumärken, bilda opinion och påverka politiska beslut. Du bygger långsiktiga samarbeten med dina uppdragsgivare och stärker deras kommunikation med fokus, uthållighet och utifrånperspektiv. Dina arbetsuppgifter kan handla om att utveckla strategier, ta fram handlingsplaner och genomföra pr-aktiviteter. Du arbetar nära kollegor med bred kompetens och bidrar även med din egen specialistkunskap i andras kundsamarbeten. Varför Westander? Westander är en mötesplats för samhällsengagerade. Vi erbjuder en stabil plattform för personer som själva vill åstadkomma något med sina arbetsinsatser. Vår företagskultur präglas av snällhetskultur, självledarskap, entreprenörsanda och höga krav på eget ansvar. Vi drivs av att förena affärsnytta med samhällsnytta. Som konsult hos oss leder du dig själv, skapar din egen efterfrågan och bygger långsiktiga kundsamarbeten inom områden du brinner för. Som nyanställd kommer du till ett ”tomt skrivbord”. Du placeras inte in i olika fakturerbara kundsamarbeten utan hittar själv de uppdrag du vill arbeta med. Vi vill gärna ge många chansen, men vi är inte rätt arbetsplats för alla. Hos oss är säljarbetet en naturlig del av vardagen. Varje konsult tar varje arbetsdag initiativ till dialoger, bygger relationer och utvecklar samarbeten som kan leda till uppdrag. Våra medarbetare beskriver Westander med ord som krävande, ansvar och faktureringskrav. Samtidigt är frihet det ord som oftast används för att uppmuntra andra att söka. Vad erbjuder vi? Engagerande uppdrag. Du söker själv upp, skapar och utvecklar nya samarbeten inom samhällsfrågor som engagerar dig....
Vill du vara med och påverka förutsättningarna för Sveriges tjänsteföretag? Har du erfarenhet av public affairs, politik eller strategisk kommunikation och drivs av att få genomslag för viktiga samhällsfrågor? Då kan du vara den vi söker. Almega Tjänsteförbunden samlar flera av Sveriges ledande tjänstebranscher och arbetar för att stärka medlemsföretagens konkurrenskraft och utveckling. Nu söker vi en näringspolitisk expert som vill bidra till att utveckla och synliggöra förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska arbete. Om tjänsten Bevaka politiska initiativ, utredningar och beslut som påverkar våra medlemsföretag. Ta fram näringspolitiska förslag och underlag inom förbundets prioriterade frågor. Skriva debattartiklar, nyhetsvinklar, rapporter och annat innehåll för opinionsbildning. Bygga upp och utveckla Almega Tjänsteförbundens närvaro på LinkedIn och andra sociala medier. Ta fram och anpassa innehåll för olika målgrupper och kommunikationskanaler. Driva opinionsbildande aktiviteter för att öka genomslaget för förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska budskap. Uppdatera webbplats, producera nyhetsbrev och genomföra medlemsutskick. Bidra praktiskt vid seminarier, event och andra aktiviteter kopplade till förbundets branschfrågor. Vi söker dig som har Relevant högskoleutbildning, gärna inom statsvetenskap, ekonomi, juridik eller kommunikation. Cirka 3–5 års erfarenhet av politiskt arbete, påverkansarbete, public affairs eller strategisk kommunikation. God förståelse för hur politik, opinion och samhällsdebatt påverkar näringslivets förutsättningar. Erfarenhet av att formulera budskap och anpassa kommunikation till olika målgrupper. God kunskap om sociala medier och hur de används strategiskt för att skapa räckvidd, engagemang och genomslag. Mycket god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på svenska och engelska. Om dig Vi tror att du är en nyfiken och initiativrik person...

