• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

27 Jul 2026

Göta Älv lyfte SD och L i medierna

Förra veckan ökade endast Sverigedemokraterna och Liberalerna antalet inslag / artiklar i medierna. Det visar siffror från Retriever.

Ökningen kom samma vecka som L-ledaren Simona Mohamsson dök upp som hemlig gäst på SD-ledaren Jimmie Åkessons valturné på Göta Älv. De två partiledarna gjorde ett gemensamt utspel om LSS.

Liberalerna ökade antalet inslag / artiklar med 26 procent till 576 medan Sverigedemokraterna ökade med 15 procent till 796. Socialdemokraterna fick 2 procent färre inslag / artiklar men var fortsatt störst med 1 410.

Totalt ökade antalet inslag / artiklar med 1 procent till 5 551 varav Socialdemokraterna hade en andel på 26 procent följt av M och SD med 14 procent vardera. Det tre största partierna har alltså en lägre andel av mediebevakningen än de har av väljaropinionen.
Liberalerna ligger under riksdagsspärren men har den senaste veckan 10 procent av medieutrymmet.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medierval 2026

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-08-25, 07:18

DN startar valpodd med komiker

Dagens Nyheters ledarredaktion sjösätter till valspurten en politisk podd med en komiker.

medierval 2026
2026-08-25, 07:08

Presskonferens-kaskad hos storpartierna

Sveriges tre största partier, S, SD och M håller under dagen ett flertal presskonferenser med tunga företrädare. Turnén inleds i Mariestad och rullar vidare genom Lidköping, Herrljunga och Vårgårda, och ja, det blir en pressträff.

val 2026
2026-08-24, 13:50

Svenska Tecknare kampanjar med satirer på partiledarna

Svenska Tecknar inleder en kampanj i Stockholm där alla partiledare visas upp i form av en satirteckning.

kampanjval 2026
2026-08-24, 12:22

Fyra partiledare till Frihamnsdagarna

På torsdag-lördag är det åter dags för Frihamnsdagarna i Göteborg. Arrangörerna har lyckats få fyra partiledare på plats mitt i den brinnande valrörelsen.

val 2026
2026-08-24, 07:32

Dagens ETC ökar men vänder till förlust

Mediehuset Dagens ETC ökade omsättningen under 2025 men vände likväl en vinst till förlust.

Affärermedier
2026-08-24, 05:18

Socialdemokraterna kör största kampanjen i Stockholm

UPPDATERAD. Socialdemokraterna trummar ut sin största kampanj någonsin i Stockholm.  Den riktar sig direkt till 100 000 väljare som Socialdemokraterna har identifierat som väger mellan S och M. Bland annat kommer de att få ett fysiskt brev från regionstyrelsens ordförande Aida Hadzialic.

val 2026
2026-08-21, 07:24

Elisabet Thand Ringqvist (c) vinner och Ulf Kristersson (m) förlorar mediemark

Förra veckan, vecka 33, klev Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist in i mediernas rampljus medan Moderaternas Ulf Kristersson tappade mark. Småpartierna var fortsatt överrepresenterade. Det visar statistik från Retriever.

medierval 2026
2026-08-20, 08:29

Bonnier köper Ny Teknik

UPPDATERAD. Som Dagens Opinion tidigare har rapporterat förvärvar Bonnier News Business  Ny Teknik Group.

Affärermedier
2026-08-19, 12:07

C vill bilda mittenregering efter fem prioriteringar

Centerpartiet presenterade ”Mittenalternativet” vid en pressträff i Strängnäs i dag, 19 augusti 2026. Centerpartiet presenterade även de partier och de fem prioriteringarna partiet vill ha med in en eventuell regeringsbildning.

val 2026
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • Veckans Brief 24: Kriskonsult tog fram policy till…
  • Socialdemokraterna kör största kampanjen i Stockholm
  • Bonnier köper Ny Teknik
  • Burson-höjdare till Aura

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram