• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Jul 2026

Avanza miljonlyfter Affärsvärlden

Tidningen Affärsvärldens ägarbolag nästan fördubblar vinsten, bland annat efter uppdrag från Avanza att skapa content till sajten Placera. Bolaget har även fått miljonbelopp av finansmän för att skriva kritiskt om gröna omställningsprojekt som Northvolt.

Ägarbolaget, Nya Klara Publishing, ökade under 2025 omsättningen med 37 procent till 65 miljoner kronor. Rörelseresultatet ökade med 85 procent till 14,2 miljoner kronor.  Rörelsemarginalen förbättrades med 5,6 procentenheter till 22 procent.

”Vår omsättningsökning är primärt hänförlig till fortsatt positiv prenumerationsutveckling och samarbetet med Avanza/Placera”, står att läsa i bokslutet.

Personalkostnaden ökade med 39 procent till 28,0 miljoner kronor. Då ökade också antalet snittanställda med tio till 35.
Personalkostnaden per anställd minskade med 0,9 procent till 801 000 kronor.  Omsättning per anställd minskade med 2,0 procent till 1,86 miljoner kronor.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärer

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-07-15, 07:15

People People People delar vänder rött till svart

Kommunikationsbyråkoncernen People People People (PPP) vände under år 2025 en tvåsiffrig förlust till en lika vinst och sprängde 400-miljoners vallen.

Affärer
2026-07-09, 15:56

Aspekta upp 1 procent – miljoner till ägarna

Den Malmöbaserade byrån Aspekta ökade lönsamheten under 2025 och delar ut miljoner till ägarna.

Affärerpr
2026-07-06, 04:04

Ökad miljonförlust för Bulletin – revisorns tvivlar på förmågan

Nättidningen Bulletin ökar förlusterna och revisorn tvivlar på bolagets överlevnadsförmåga. Det framgår av det senaste bokslutet för år 2025.

Affärer
2026-07-02, 07:18

Paritee köper ai-byrå

Byråkoncernen Paritee köper majoriteten av en nederländsk ai-byrå.

Affärerartificiell intelligens
2026-06-15, 14:33

KF säljer Vi till Danmark

KF (Kooperativa Förbundet) säljer sitt bolag Kultur & Litteratur AB, med varumärken som Tidningen Vi och Vi Läser, till en dansk köpare.

Affärermedier
2026-06-15, 13:09

KLART NU: Första leverantören av ny kärnkraft utsedd

Vattenfalls och Industrikrafts kärnkraftsbolag Videberg Kraft har valt ut en leverantör av ny kärnkraft, den första sedan leverenansen sedan 1985. Detta efter en upphandling på fyra år och i tid innan mandatperioden är över.

Affärerenergi
2026-06-11, 06:15

Grand Relations backar – miljon till ägarna

Pr-byrån Grand Relations tappar i byråintäkt under sitt senaste verksamhetsår (brutet i november). Dock kunde ägarna plocka hem vinst.

Affärerpr
2026-06-09, 08:46

Ljud och video ökar när medierådgivarna investerar

Under maj backade mediebyråernas investeringar i reklamutrymme. Ljud-medier och online video tog marknadsandelar. Det visar statistik från Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2026-06-01, 18:20

Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman

FPG Media som driver tidningen Fokus byter styrelseordförande och tar in en brittisk tidningsman i styrelsen.

Affärermedier
2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Reklamprofil ska lyfta fotograferna
  • Ökad miljonförlust för Bulletin – revisorns…
  • Aspekta upp 1 procent – miljoner till ägarna
  • S dominerar i medierna – Magdalena Andersson ligger lägre
  • Avanza miljonlyfter Affärsvärlden

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram