• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

27 Mar 2026

”Bortkuppade” ledamöter (m) går till SD

UPPDATERAD. Två riksdagsledamöter som känt sig bortkuppade i förvalen lämnar Moderaterna för Sverigedemokraterna.

Klockan 22.10 fick Moderaternas riksdagsgrupp besked om att två ledamöter lämnade partiet för SD. Fem minuter senare låg nyheten ute på Expressen.

De två ledamöterna är Marléne Lund Kopparklint, som sitter för Värmland, men blev helt petad från valsedeln för valet 2026. Hon bedöms vara extra intressant att värva för SD då hon är starkt engagerade i den kontroversiella pedofiljägarsajten Dumpen.

Den andra ledamoten är Arin Karapet, som blev nedflyttad till icke valbar plats i Stockholms stad. Hans iranska och armenska bakgrund bedöms vara en tillgång för SD. Han har de senaste månaderna engagerat sig hårt i iraniernas frihetskamp och bland annat hållit brandtal på Norra Bantorget.

Enligt Expressen ska avhopparna hålla en presskonferens under fredagen.

Någon presskonferens säger sig Ludvig Grufman, pressekreterare på Sverigedemokraterna, inte känna till.

Han ligger också lågt om M-avhoppen.

–  Det är interna hos Moderaterna. Vi kan varken bekräfta eller dementera. Vi har inge kommentarer.

  • Maktkamp rasar i M – lobbyister petade ledamot

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelserpolitikval 2026

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-07-17, 06:03

Politiker pratar på Way out West

Två politiker är klara när musikfestivalen Way out West återinför samtal i programmet. Programledare är Messiah Hallberg, som vanligtvis leder Svenska Nyheter i SVT.

politik
2026-07-08, 07:36

Reklamprofil ska lyfta fotograferna

Svenska Fotografers Förbund (SFF) tar in en profil från reklambranschen som ny verksamhetsledare.

arbetarrörelser
2026-07-03, 14:27

Statssekreterare lämnar regeringen för nya jobb

Inför en eventuell valförlust kan det vara läge att ge regeringstrotjänare nya jobb. I alla fall har två statssekreterare i Tidöregeringen på kort tid utnämnts till långsiktiga roller.

arbetarrörelser
2026-07-03, 06:04

Tre legendarer lämnar jobben

Tre smått legendariska långvägare i branschen lämnar sina jobb.

arbetarrörelser
2026-07-01, 08:55

Naturskyddsföreningen stordemonstrerar med Rebellmammorna

Naturskyddsföreningen räknar med att samla upp till 15 000 personer för en klimatdemonstration inför valet. Med som arrangör är Rebellmammorna, som är kopplad till aktivistorganisationen Extinction rebellion, som är en organisation som ägnar sig åt civil olydnad.

kampanjval 2026
2026-06-29, 19:43

Väljarbarometrarna: Störst oenighet om MPs uppgång eller fall

Huruvida MP och har ökat sedan i maj eller inte råder det en del oenighet om. Det visar Dagens Opinions genomgång av juni månads väljarbarometer. För minst avvikelser denna månad står Novus.

opinionsundersökningval 2026
2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
2026-06-23, 08:07

Narva snor Geelmuydens Kieses partner

Nu står det klart att Narva har hittat en ersättare till Annika Sundström som pa-chef.

arbetarrörelserpr
2026-06-23, 07:51

Tidigare S-ledamot blir komchef på TCO

Den fackliga centralorganisationen TCO hittar sin nay kommunikationschef hos en ledarskapsbyrå.

arbetarrörelserarbetsmarknad
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Reklamprofil ska lyfta fotograferna
  • Avanza miljonlyfter Affärsvärlden
  • S dominerar i medierna – Magdalena Andersson ligger lägre
  • Ökad miljonförlust för Bulletin – revisorns…
  • People People People delar vänder rött till svart

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram