• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

12 Dec 2025

Schibsted och Bonnier News vill peta Meta ur branschförening

UPPDATERAD. De två mediekoncernerna Schibsted och Bonnier vill peta Meta, som driver Facebook och Instagram, ur branschorganisationen IAB, som samlar digitala marknadsförare.

Bakgrunden är att Meta anses ta in annonser där medieprofiler och medievarumärken används otillåtet i annonser som ska locka Svenskar att investera.
Tidningsutgivarna har polisanmält Meta.

”Meta säljer annonser till bedragare som lurar tiotusentals svenskar och tar därmed inte sitt ansvar för en seriös reklammarknad. Det är inte förenligt med IABs intressen att ha en sådan medlem i organisationen”, skriver Alexander Lydecker, operativ chef på Bonnier News, i ett utskick.

”Det är inte rimligt att Meta inom IAB Sverige ska vara med och besluta om rekommendationer och branschstandarder för marknadsföring i Sverige samtidigt som Meta tjänar mångmiljardbelopp på bedrägerier”, skriver Joakim Flodin, vd på Schibsted Marketing Services.

– Vi kan inte uttala oss. Vi hanterar den här typen av frågor enligt våra stadgor och våra interna processer. Jag kan inte säga mer än att vi jobbar som vanligt i vår oberoende ställning för annonsekosystemets bästa, säger IABs Sverigechef Kenneth Danielsson.

Går det att utesluta en global medlem ur IAB i Sverige?
– Man är medlem i varje land.

Små organisationer, som RFSL, anser Meta vara politiska och får inte längre annonsera. Kan du kommentera det?

– Nej, jag kan inte kommentera det, säger Kenneth Danielsson och förklarar att Meta har gjort en annan kategorisering än TTPA och att det går att höra av sig till Meta om man anser sig ligga i fel kategori.

Diskuterar ni i IAB hur Meta agerar nu?
– Jag kan inte uttala mig om det.

Meta är dessutom polisanmälda, kan de då vara kvar som medlem i IAB?
– Jag kan inte uttala mig om det.

i bild Alexander Lydecker, Joakim Flodin, Kenneth Danielsson

  • RFSL rundar Metas reklamstopp
  • Utgivarna polisanmäler Mark Zuckerberg (meta)

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

mediersociala medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-22, 06:41

UG efter HD-domen: Det uppstår ett vakuum

Efter att Högsta domstolen friar Swedbanks förra vd Birgitte Bonnesen hamnar journalister och kommunikatörer i något av ett vakuum, konstaterar Uppdrag granskning.  

medier
2026-04-21, 12:35

SVT steker Jimmie Åkesson (sd) i raggarvolvo

SVTs tittare kommer inte att få se SDs partiledare Jimmie Åkesson köra en pimpad raggvarvolvo i programmet Sveriges sämsta bögklubb.

medierval 2026
2026-04-21, 06:55

Jimmie Åkesson kör raggarbil i SVT

Den dåvarande S-ledaren Göran Persson fick dansa med kossan Doris i SVTs tv-ruta. Under valåret är planen att SD-ledaren Jimmie Åkesson ska köra en raggarpimpad Volvo i ett underhållningsprogram i SVT.

medierval 2026
2026-04-20, 13:21

Affärsvärlden köper revisions-tidning

Nya Klara Publishing, som driver Affärsvärlden, förvärvar tidningen Revisionsvärlden.

Affärermedier
2026-04-15, 08:39

Henrik Jönsson värvar petad SR-reporter

Mediekanalen 100% värvar en reporter från Sveriges Radio.

arbetarrörelsermedier
2026-04-13, 15:49

Arbetet trappar upp med Tiktok-duo

LOs tidning Arbetets ledarredaktion trappar upp sin opinionsbildning inför valrörelsen med en duo som har rörlig bild som utgångspunkt.

arbetarrörelsermedierval 2026
2026-04-09, 06:41

Tunga pressträffar seglar upp

Både regeringen och oppositionen håller på pappret tunga presskonferenser i dag.

medierpolitik
2026-04-08, 08:40

Bonnier-man blir åter medieombudsman

Åter värvas Allmänhetens medieombudsman från mediekoncernen Bonnier News.

arbetarrörelsermedier
2026-04-01, 00:13

Alkompis växer och delar ut vinst

Den arabiskspråkiga tidningen Alkompis ökande under 2025 i omsättning men minskade något i lönsamhet. Ägarna tog ut lite vinst.

Affärermedier
2026-03-30, 12:56

Programmen som ryker när SVT varslar

SVT ska sänka kostnaderna med 355 miljoner kronor och minskar bemanningen med 141 tjänster.  Flera program ”pausas”.

medier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Duo till Narva
  • L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av…
  • Här är vinnarna i Guldägget 2026
  • Veckans Brief 12: Demoskop slår tillbaka mot Fredrik…
  • Timbros vice-vd till Dagens industri

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram