• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

18 Sep 2025

Hon tar över som vd på Geelmuyden Kiese

Det blir en intern förmåga som tar över vd-stolen på pr-byrån Geelmuyden Kiese efter Carolin Wiken som har avgått men som jobbar kvar som partner på byrån.

Vd-rollen har den senaste tiden besatts av Leif Geiger från ägarbolaget Paritee. Men nu står det klart att Sara Wikberg tar över som ny vd. Hon kom in i byrån efter förvärv av hennes egna byrå Wikberg&Frisk i september 2023. Sedan dess har hon varit byråchef och ansvarig för byråns erbjudande inom marknadskommunikation.

”Hon har framgångsrikt utvecklat den interna kulturen och bidragit till att stärka byråns position på marknaden och skapa nya affärsmöjligheter. Under det senaste året har Leif Geiger lett Geelmuyden Kiese i Stockholm, med stöd från Sara Wikberg. Under deras ledning har vi sett stark tillväxt, ökad kundnöjdhet och medarbetare som trivs. Det är därför naturligt att Sara nu tar det fulla ansvaret och fortsätter den positiva resan, medan Leif kan fokusera ännu mer på Paritee-projekt”, kommenterar Karne Lykkebo, koncernchef på Geelmuyden Kiese.

– Vi har en unik position, intressanta kunduppdrag och några av branschens mest drivna och smarta medarbetare. Under mina två år på Geelmuyden Kiese har jag upplevt en sällsynt förmåga att gifta ihop samhällsanalys och förståelse för komplexa regulatoriska utmaningar med kreativa lösningar och ofta bortglömda perspektiv. Det ser jag särskilt mycket fram emot att bygga vidare på tillsammans med teamet, programförklarar Sara Wikberg.

När du tar över som vd, vilka tre saker ska du prioritera under det närmaste året?
– Samma tre saker som alltid står i fokus; att fortsätta utveckla ett ambitiöst, kompetent och starkt team, fortsätta utveckla våra kundrelationer och uppdrag, och säkra en god ekonomi. Det är grundpelarna som allt utgår ifrån.

Vilka tillväxtmål har ni satt upp?
– Vår ambition är 10-20 procent årlig växt och marginalförstärkning. Vi har mer än dubblerat affären i Sverige sedan Paritee tog över som ägare 2022.

Vad får du för lön?
– Det är för mig att känna till och för er att ta reda på när jag har deklarerat.

En längre artikel om vd-skiftet kommer i dagens utgåva av Veckans Brief, prenumerera här: prenumerera@dagensopinion.se

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelserpr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-01, 06:57

L-minster till Kreab

Pr-byrån Kreab har värvat en före detta liberal minister.

arbetarrörelser
2026-08-31, 08:32

Preems pa-chef byter raffinaderi mot förarhytt

Sveriges Åkeriföretag transporterar in bränsleföretaget Preems public affairs-chef.

arbetarrörelser
2026-08-28, 11:03

Redgert erövrar nyförvärvad Jung-trio

Pr-byrån Redgert har värvat över en trio som nyligen följde med ett förvärv av konkurrenten Jung.

arbetarrörelserpr
2026-08-27, 11:24

MMS byter vd

Undersökningsbolaget MMS som ägs av tv-branschen och mäter tittande i rörlig bild, byter vd.

arbetarrörelserUndersökning & Analys
2026-08-27, 06:34

Influencer-chef tar över AI Sweden

En tidigare chef inom influencer marketing tar över som managing director för organisationen AI Sweden.

arbetarrörelserartificiell intelligens
2026-08-27, 02:06

Sveriges Kommunikatörer får ny chef

Intresseorganisationen Sveriges Kommunikatörer har hittat en ersättare till Caroline Thunved, som slutade som vd och generalsekreterare i september 2025 efter en schism med styrelsen.

arbetarrörelser
2026-08-26, 21:34

The Labyrinth värvar ”ren” konsult

Pa-byrån The Labyrinths senaste rekrytering är en clean-tech-konsult.

arbetarrörelser
2026-08-25, 09:59

Diplomat Hämtar seniorkonsult på Bravida

Pr-byrån Diplomat Communications hittar sin nästa seniorkonsult på fastighetsservicebolaget Bravida.

arbetarrörelserpr
2026-08-19, 15:34

Burson-höjdare till Aura

Den svenska byråkoncernen Aura lockar till sig en tungviktare från amerikanska Burson.

arbetarrörelserpr
2026-08-19, 06:01

Consid anställer åtta i Stockholm

Kommunikationsbyrån Consid Communication tar in åtta seniora medarbetare i Stockholm.

arbetarrörelser
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Preems pa-chef byter raffinaderi mot förarhytt
  • L-minster till Kreab
  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • Redgert erövrar nyförvärvad Jung-trio
  • Moderaterna tar till MP och V för att vinna valspurten

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram