• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

29 Mar 2021

SD sänder tv-till utlandet – vill berätta om ”problem” i Sverige

Sverigedemokraternas tv-kanal Riks kör i gång ett programformat med internationella programledare som ska få ut partiets bild över tillståndet i landet. Först ut är en nederländska som till nyligen var involverad i det nationalkonservativa politiska partiet Forum för demokrati (FvD i Nederländerna.

Sverigedemokraternas tv-kanal Riks kör i gång ett programformat med internationella programledare som ska få ut partiets bild över tillståndet i landet. Först ut är en nederländska som till nyligen var involverad i det nationalkonservativa politiska partiet Forum för demokrati (FvD i Nederländerna.

Programmet heter Let’s talk about it och ska sändas ”veckovis”.  I morgon spelas det första programmet in i SDs nya studio i Bromma. Programledare är nederländska Eva Vlaardingerbroek.

– Vi ska ha en utlandsredaktion och börja sända på engelska med folk utifrån, säger SDs kommunikationschef Joakim Wallerstein, och förklarar:

– Intresset för vad som händer Sverige är stort både från vänster och höger. De flesta undrar vad som är på gång i landet som en gång var ett exempel på lycka och framgång, men inte längre är det.

Men det handlar också om att bygga Sverigedemokraterna inför valet 2022 och sätta ett tryck utifrån för att påverka opinionen i Sverige.

– Genom att skapa ett internationellt intresse för enskilda frågor, så tror jag även intresset för dessa frågor ökar i Sverige.

Det är inte första gången som Sverigedemokraterna försöker öka trycket i Sverige genom att kommunicera till en internationell målgrupp snarare än svensk. Tidigare exempel är flygbladsutdelningar till asylsökande i Grekland och en kampanj i Östermalms tunnelbanestation som på engelska bad om ursäkt för vad som SD ansåg vara stökigt i Stockholm.

– Vi har alltid tyckt att det är viktigt att kommunicera vad som händer i Sverige internationellt. Svenskar är inte nationalister när vi Sverige men när vi är på Lanzarote är vi stolta över att Volvo och Spotify. Med det menar jag att vi har en tendens att inte bry oss att det skjuts i våra förorter, så länge inte någon från utlandet uppmärksammar det.

Så vilka är målgrupperna?
 – Det är personer i vår närhet. Norge är en stor målgrupp. Även våra samarbetspartier driver en del trafik, Vi har en del trafik från Europa och det har kommit en del förfrågningar om att texta. Då tyckte vi att vi kunde göra ett program på engelska.

Så ni överger det svenska språket för engelska?
 – Nej det gör vi inte.  Jag tror även att yngre målgrupper i Sverige kommer att gilla kommentarer på engelska. Yngre målgrupper tror jag är mer vana med att hör apolitisk satir, kommentarer mm. på engelska än svenska.

Vad är det för bild av Sverige ni vill ge?
 – Det är lite upp till henne (Eva Vlaardingerbroek).  Hon är vårt nyhetsankare. Det är en splittrad bild där vi försöker rädda ett misskött land och där invandringen är nyckelfrågan.

Det har tidigare varit en diskussion om huruvida ni har smutskastat Sverige utomland. Hur tänker du kring det?
 – Bilden av Sverige är riktigt dålig av den enkla anledningen att det är så det ser ut. När internationella medier blir attackerade i våra förorter, när internationella delegationer kommer till Sverige för att se hur antisemitismen blossat upp, i exempelvis Malmö, då krackelerar Sverigebilden. Det är inte vårt fel.

Men ni kanske bidrar till att sprida den negativa bilden av Sverige?
 – Det skulle jag inte säga att vi gör. Vi har riktiga problem och då behöver vi visa det. Det är märkligt att regeringen är mer bekymrad över bilden av Sverige än vad som faktiskt händer i Sverige

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-10-21, 12:20

Expressen utser SoMe-chef

Expressen utser en ny chef för Sociala medier med ansvar för kvällstidningen närvaro på plattformar som Snapchat, Youtube, X, Facebook och Instagram.

medier
2026-10-19, 22:15

Fokus och Handels startar skrivarkurs

UPPDATERAD. Handelshögskolan och tidningen fokus kör igång en skrivarkurs för företagsledare.

medier
2026-10-19, 04:35

Andreas Norlén (m) talar med pressen

Det går segt med ny regering i landet, något som talmannen Andreas Norlén, ska prata mer om på en pressträff idag.

medierpolitik
2026-10-14, 03:49

MEDIEAKADEMIN: Tidö vinner SoMe-riksdagen

I årets upplaga (2026) av Maktbarometern har Medieakademin översatt partiernas sammanvägda rankingar i de sociala medierna till ”mandat”. Den kampen vinner Tidö-regeringen, som i sin tur hotas av att block från högern.

mediersociala medierundersökning
2026-10-13, 23:48

Fokus tappar chefredaktören

Fokus chefredaktör Jon Åsberg har sagt upp sig.

arbetarrörelsermedier
2026-10-13, 09:37

Minskade reklamköp för medierådgivarna – dagspress håller emot

Under september minskade mediebyråernas köp av reklamutrymme, i alla fall vad gäller medlemmarna i Sveriges Mediebyråer. Ackumulerat hittills i år ökar dock medieköpen.

Affärermedier
2026-10-07, 15:08

Ulf Kristersson kan få ett guldöra

Moderaternas podcast Ring statsministern är en av finalisterna i Radio- och podcastakademins utmärkelse Guldörat.

medierpolitikval 2026
2026-10-06, 07:58

TT vänder till vinst – stuvar om

Under 2025 vände TT Nyhetsbyrån till vinst efter en marginell ökning av omsättningen. Nu organiseras redaktionen om.

medier
2026-09-28, 08:14

De kan bli årets nyhetsbrev

Juryn har utsett finalisterna i utmärkelsen Inbox Awards som belönar Sveriges bästa nyhetsbrev i sex kategorier.

Branschmedier
2026-09-16, 07:55

Valet lyfte mediebyråernas affärer

UPPDATERAD. Mediebyråernas köp av reklamutrymme ökade med 16 procent under augusti. En de av ökningen kommer från investeringar i politiska reklam under valspurten.

Affärermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-28, 17:37

Så agerar S strateger och opinionsbildare

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Prime stuvar om
  • 2 pa-konsulter till 500
  • ”Billig ai har gjort idéerna dyrare än någonsin”
  • Veckans Brief 33: 12 byråer om hur de använder ai –…
  • LRF och Skogsstyrelsen i öppet bråk på sociala medier

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram