• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

14 Jan 2021

Svante Axelsson: Det behövs tusentals miljarder till omställningen

Regeringens organisation Fossilfritt Sverige ska ta fram en finansieringsstrategi. Och det kan behövas då det kommer att gå åt ”tusentals miljarder” till omställningen, enligt Svante Axelsson, nationell samordnare för Fossilfritt Sverige.

Regeringens organisation Fossilfritt Sverige ska ta fram en finansieringsstrategi. Och det kan behövas då det kommer att gå åt ”tusentals miljarder” till omställningen, enligt Svante Axelsson, nationell samordnare för Fossilfritt Sverige.

Fossilfritt Sverige har hjälpt 22 branscher med att ta fram färdplaner Färdplanerna för hur branscherna ska bidra till att uppnå riksdagens mål om att Sverige ska ha noll nettoutsläpp av CO2 senast år 2045 samtidigt som företagen ska stärka sin konkurrenskraft. Nu behöver färdplanerna finansieras och det blir inte billigt.

– Det kommer att krävas belopp på tusentals miljarder. Bara för att ställa om LKAB kommer att kosta 400 miljarder kronor. Preem pratar om att investera 15-20 miljarder kronor. Så finna också alla vindkraftverk och elnät, säger Svante Axelsson.

Men samtidigt finns det en möjlighet nu att komma åt ”extremt mycket kapital”.

– Både Sverige och EU har taggat upp och hittat andra sätt att se på statsbudgetar och nya utrymmen för investeringar. Joe Biden pratar om att det lägga 2 000 miljarder dollar på omställningen. Det är belopp som inte går att greppa.

Det finns flera nya program och fonder att hämta pengar ur, anser Svante Axelsson. Inte minst när det gäller pengar som ska gå till att återstarta samhället efter corona.

– Vi har Industriklivet, Klimatklivet, innovationsfonder, omställningsfonder och återhämtningspaket, strukturfonder och hållbarhetsfonder, det blir många nya ord att lära sig, säger Svante Axelsson och lägger till:

– Vi har ett helt unikt fönster. Det är lite som efter andra världskriget. Då fanns Marshallhjälpen. Det är på den nivån nu. Det finns en möjlighet att inte ta ett kliv utan att göra ett hopp mot framtiden. Undra några år måste samhället ställa om. Då känns det vettigt att tänka till och vara smarta. Sådana här tillfällen dyker inte ofta upp i världshistorien.

Fossilfritt Sverige är inte färdig med sin finansieringsstrategi än. Men redan nu står det klart att det är offentliga pengar som behöver skjutas in förs i de olika färdplanerna.

– Poängen är att använda de offentliga pengarna så att de genererar privatkapital så att staten tar mer risker, så att det finns en krockkudde. Då kan det privata kapitalet, som inte är så riskbenäget, komma in. Vi måste se till att privata aktörer vågar gå in.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärerklimat

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-15, 14:33

KF säljer Vi till Danmark

KF (Kooperativa Förbundet) säljer sitt bolag Kultur & Litteratur AB, med varumärken som Tidningen Vi och Vi Läser, till en dansk köpare.

Affärermedier
2026-06-15, 13:09

KLART NU: Första leverantören av ny kärnkraft utsedd

Vattenfalls och Industrikrafts kärnkraftsbolag Videberg Kraft har valt ut en leverantör av ny kärnkraft, den första sedan leverenansen sedan 1985. Detta efter en upphandling på fyra år och i tid innan mandatperioden är över.

Affärerenergi
2026-06-11, 06:15

Grand Relations backar – miljon till ägarna

Pr-byrån Grand Relations tappar i byråintäkt under sitt senaste verksamhetsår (brutet i november). Dock kunde ägarna plocka hem vinst.

Affärerpr
2026-06-09, 08:46

Ljud och video ökar när medierådgivarna investerar

Under maj backade mediebyråernas investeringar i reklamutrymme. Ljud-medier och online video tog marknadsandelar. Det visar statistik från Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2026-06-01, 18:20

Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman

FPG Media som driver tidningen Fokus byter styrelseordförande och tar in en brittisk tidningsman i styrelsen.

Affärermedier
2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
2026-05-20, 09:07

More startar digitalbyrå

Byråkoncernen More sjösätter en byrå som ska utveckla digitala tjänster och affärer för uppdragsgivarna.

Affärer
2026-05-19, 14:08

Diplomat utser partners och ser tillväxt

Pr-byrån Diplomat Communications utser två nya partners och sätter en plan för tillväxt.

Affärer
2026-05-18, 09:39

Pr-byråerna öppnar starkare än i fjol

Byråerna som är medlemmar i de större pr-byråernas organisation Precis hade en starkare affärsutveckling under årets första kvartal jämfört med motsvarande 2025. Det visar Precis konjunkturbarometer.

Affärer
2026-05-12, 10:41

Medieköpen ökar –  men ras för tv i april

Mediebyrårernas köp av reklamutrymme ökade under april. Men investeringarna i tv-reklam rasade.

Affärermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson…
  • Geelmuyden Kiese snabbskiftar corp-chef
  • ”Lobbyregistret kan professionalisera public affairs”
  • SOM: Svenskarna om 96 politiska förslag

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram