• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Sep 2020

Finwire expanderar – tar in två reportrar

Nyhetsbyrån Finwire tar in två reportrar inför en redaktionell expansion.

Nyhetsbyrån Finwire tar in två reportrar inför en redaktionell expansion.
”Redaktionellt gör vi en satsning i höst på vår småbolagsbevakning”, berättar Mats Hård, Finwires chefredaktör.

Från studier i Lund kommer Carl Becht. Direkt från Handels i Göteborg kommer Tim Hansson.

”Båda är nya tjänster och inga ersättningstjänster. Vi har också adderat med flera extrajobbare. Vi ser en väldigt bra aktivitet i marknaden och många förfrågningar nu efter sommaren. Jag utesluter inte att bygga ut redaktionen med ytterligare en till tre personer före årsskiftet”.

Finwire har lyckats växa under coronapandemin.

”Vi växte under det andra kvartalet, men nyförsäljning var tufft. Vi minskade ned vår försäljningsorganisation med två personer. Finwire är dock lönsamt”.

Finwire omsatte drygt 11 miljoner kronor under 2019 och gjorde en förlust på -920 000 kronor.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-10-21, 12:20

Expressen utser SoMe-chef

Expressen utser en ny chef för Sociala medier med ansvar för kvällstidningen närvaro på plattformar som Snapchat, Youtube, X, Facebook och Instagram.

medier
2026-10-19, 22:15

Fokus och Handels startar skrivarkurs

UPPDATERAD. Handelshögskolan och tidningen fokus kör igång en skrivarkurs för företagsledare.

medier
2026-10-19, 04:35

Andreas Norlén (m) talar med pressen

Det går segt med ny regering i landet, något som talmannen Andreas Norlén, ska prata mer om på en pressträff idag.

medierpolitik
2026-10-14, 03:49

MEDIEAKADEMIN: Tidö vinner SoMe-riksdagen

I årets upplaga (2026) av Maktbarometern har Medieakademin översatt partiernas sammanvägda rankingar i de sociala medierna till ”mandat”. Den kampen vinner Tidö-regeringen, som i sin tur hotas av att block från högern.

mediersociala medierundersökning
2026-10-13, 23:48

Fokus tappar chefredaktören

Fokus chefredaktör Jon Åsberg har sagt upp sig.

arbetarrörelsermedier
2026-10-13, 09:37

Minskade reklamköp för medierådgivarna – dagspress håller emot

Under september minskade mediebyråernas köp av reklamutrymme, i alla fall vad gäller medlemmarna i Sveriges Mediebyråer. Ackumulerat hittills i år ökar dock medieköpen.

Affärermedier
2026-10-07, 15:08

Ulf Kristersson kan få ett guldöra

Moderaternas podcast Ring statsministern är en av finalisterna i Radio- och podcastakademins utmärkelse Guldörat.

medierpolitikval 2026
2026-10-06, 07:58

TT vänder till vinst – stuvar om

Under 2025 vände TT Nyhetsbyrån till vinst efter en marginell ökning av omsättningen. Nu organiseras redaktionen om.

medier
2026-09-28, 08:14

De kan bli årets nyhetsbrev

Juryn har utsett finalisterna i utmärkelsen Inbox Awards som belönar Sveriges bästa nyhetsbrev i sex kategorier.

Branschmedier
2026-09-16, 07:55

Valet lyfte mediebyråernas affärer

UPPDATERAD. Mediebyråernas köp av reklamutrymme ökade med 16 procent under augusti. En de av ökningen kommer från investeringar i politiska reklam under valspurten.

Affärermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-28, 17:37

Så agerar S strateger och opinionsbildare

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Prime stuvar om
  • 2 pa-konsulter till 500
  • ”Billig ai har gjort idéerna dyrare än någonsin”
  • Veckans Brief 33: 12 byråer om hur de använder ai –…
  • Aftonbladets chefredaktör slutar

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram