• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

21 May 2019

Upprört inför stormöte på SVT – lokal-tv ska sluta sända

UPPDATERAD 2. Moderaterna i Stockholm har just antagit linjen att lägga ner SVT. Sverigedemokraternas distriktsordförande vill sälja SVT2 och P3. När det blåser som mest kring public service ska SVT baxa igenom en strategi som innebär att lokal-tv-stationerna i stället för att sända ska publicera material på sajterna. Det har redan skapat upprörda känslor ute i landet mot ledningen i Stockholm inför morgondagens streamade och interna stormöte på SVT.

Moderaterna i Stockholm har just antagit linjen att lägga ner SVT. Sverigedemokraternas distriktsordförande vill sälja SVT2 och P3. När det blåser som mest kring public service ska SVT baxa igenom en strategi som innebär att lokal-tv-stationerna i stället för att sända ska publicera material på sajterna. Det har redan skapat upprörda känslor ute i landet mot ledningen i Stockholm inför morgondagens streamade och interna stormöte på SVT.

I morgon kommer SVTS ledning att lägga fram sin nya strategi för alla SVTs medarbetare. Strategin bygger på två stora förändringar.

* Lokal-tv-stationerna ska i första hand jobba online och i andra hand med de sändningar, som public service-uppdraget egentligen handlar om. Sändningarna kan sägas överges på samma sätt som dagspressen överger pappret.

* De lokala tv-stationerna ska endast sända ”online-material” och utgå från ett ”videocentriskt perspektiv”. Själva sändningarna ska i stället ske från ett fåtal deskar, sannolikt från Stockholm, Göteborg, Malmö, Sundsvall och någon möjligen ytterligare.

Dagens Opinion har varit i kontakt med SVT-journalistfackets ordförande Hanna Nyberg, som dock inte vill föregå morgondagens stormöte. Men helt klart är att förändringsplanerna väcker upprörda känslor i landet. Flera anser att strategin sätts av före detta tidningschefer i Stockholm, som Ingvar Näslund, projektledare, Jan Helin, programdirektör, Charlotta Friborg, programchef och Hanna Lovisa Stjärne, vd, som håller till i Stockholm, för över idéer från tidningsvärlden och inte vet hur det fungerar ut i landet. Huruvida den nya strategin ligger i linje med public service-uppdraget samt hur de redan pressade lokaltidningarna påverkas kommer säkerligen att diskuteras.

SVT håller sitt stormöte i morgon klockan 12.

”Artikeln bygger på felaktigheter, uppgifterna stämmer helt enkelt inte. Vi kommer satsa på det lokala utgivarskapet liksom på den lokala nyhetsjournalistiken både i våra viktiga tv-sändningar och online. 100 medarbetare runt om i landet har varit involverade i arbetet som också bygger på en ny journalistik inriktning som presenterades i höstas. I övrigt vill vi såklart berätta om förändringarna för våra medarbetare först”, skriver Kicki Ågren, programchef lokala nyheter, i ett mejl.

Sedan artikeln publicerades har en felaktig uppgift om utgivarskapet korrigerats. Utgivarskapet ska inte förändars, enligt SVT. /red.

 

Rolf van den Brink

rolf@dagensopinion.se

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-22, 06:41

UG efter HD-domen: Det uppstår ett vakuum

Efter att Högsta domstolen friar Swedbanks förra vd Birgitte Bonnesen hamnar journalister och kommunikatörer i något av ett vakuum, konstaterar Uppdrag granskning.  

medier
2026-04-21, 12:35

SVT steker Jimmie Åkesson (sd) i raggarvolvo

SVTs tittare kommer inte att få se SDs partiledare Jimmie Åkesson köra en pimpad raggvarvolvo i programmet Sveriges sämsta bögklubb.

medierval 2026
2026-04-21, 06:55

Jimmie Åkesson kör raggarbil i SVT

Den dåvarande S-ledaren Göran Persson fick dansa med kossan Doris i SVTs tv-ruta. Under valåret är planen att SD-ledaren Jimmie Åkesson ska köra en raggarpimpad Volvo i ett underhållningsprogram i SVT.

medierval 2026
2026-04-20, 13:21

Affärsvärlden köper revisions-tidning

Nya Klara Publishing, som driver Affärsvärlden, förvärvar tidningen Revisionsvärlden.

Affärermedier
2026-04-15, 08:39

Henrik Jönsson värvar petad SR-reporter

Mediekanalen 100% värvar en reporter från Sveriges Radio.

arbetarrörelsermedier
2026-04-13, 15:49

Arbetet trappar upp med Tiktok-duo

LOs tidning Arbetets ledarredaktion trappar upp sin opinionsbildning inför valrörelsen med en duo som har rörlig bild som utgångspunkt.

arbetarrörelsermedierval 2026
2026-04-09, 06:41

Tunga pressträffar seglar upp

Både regeringen och oppositionen håller på pappret tunga presskonferenser i dag.

medierpolitik
2026-04-08, 08:40

Bonnier-man blir åter medieombudsman

Åter värvas Allmänhetens medieombudsman från mediekoncernen Bonnier News.

arbetarrörelsermedier
2026-04-01, 00:13

Alkompis växer och delar ut vinst

Den arabiskspråkiga tidningen Alkompis ökande under 2025 i omsättning men minskade något i lönsamhet. Ägarna tog ut lite vinst.

Affärermedier
2026-03-30, 12:56

Programmen som ryker när SVT varslar

SVT ska sänka kostnaderna med 355 miljoner kronor och minskar bemanningen med 141 tjänster.  Flera program ”pausas”.

medier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Duo till Narva
  • L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av…
  • Veckans Brief 12: Demoskop slår tillbaka mot Fredrik…
  • Här är vinnarna i Guldägget 2026
  • Timbros vice-vd till Dagens industri

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram