Hon berättar att sjukdomen fick henne att omvärdera saker och ting. Hon ville stanna i Sverige samtidigt som det var av största vikt att hitta ett nytt arbete där det går att göra skillnad.
– Jag satte igång med att bygga ut min profil på Linkedin. Där breddade jag mitt nätverk med en massa personer inom kommunikationsbranschen i Sverige. Därefter blev jag headhuntad av en rekryteringsspecialist som heter Lotta Martin.
Vad blir dina nya arbetsuppgifter?
– På Animech siktar vi in oss på life science-kunder. Precis sådant som jag jobbat med tidigare. Vi har både stora och små kunder inom life-science och vi jobbar mycket med opinion. Jag vill fortsätta att hjälpa människor. Målet är att vi ska bli ledande inom life science-kommunikation. Just nu håller vi på att sätta ihop ett starkt team för att det ska bli så.
– Inte i närhetenav den lön jag fick inom FN. Men det är inte heller det som driver oss.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

