Detta för att SLL denna gång tillämpar rangordnad upphandling. Tre byråer kan vinna inom varje delområde. Vinnaren får alla uppdragen. De andra byråerna kommer i fråga om den vinnande tackar nej till uppdraget.
SLLs kommunikationsdirektör Katarina Winell berättar mer om vad som skiljer denna upphandling från den förra från 2010.
– Förra gången hade vi 30 delområden. Nu har vi elva. Vi har också försökt göra underlaget enklare. Det blir lättare för byråerna att skriva ansökningar och enklare för oss att utvärdera, berättar hon.
Katarina Winell fortsätter:
– Upphandlingen görs också i en annan tid än 2010. Nu är det stora ombyggnader på gång, både i vården och kollektivtrafiken. Så kommunikationstjänsterna vi handlar ska ha hög kvalitet för största möjliga nytta till medborgarna.
Avtalsperioden är två år med möjlighet till två års förlängning.
Under den förra avtalsperioden var största leverantörerna Quattroporte, JKL, Creuna, Lowe Brindfors och TBWA.
SLLs delområden
Strategisk kommunikationsrådgivning
Digital kommunikationsplattform
Kreativ kommunikation
Strategisk varumärkesrådgivning och design
Grafisk originalproduktion
Mediebyrå
Möten och evenemang
Mätningar och undersökningar
Pr
Mångkulturell kommunikation
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

