– Jag tog det här jobbet enbart av lust, ingen annan anledning, säger han.
Pontus Nyström driver sedan 2009 den egna byrån Brand PR. Dessförinnan jobbade han under många år på Edelman, först som vd och sedan som global kreativ chef. Tidigare har han även grundat byråerna Vox och Tattoo. Nu går han alltså in som både byråchef och kreativ chef på Prat PR.
– Brand PR är ett företag som går bra. Men det har varit lite ensamt också. När jag funderade på vad jag saknade så var det att jobba med kreativ utveckling ihop med människor, att jobba ihop i ett team som funkar bra organisatoriskt, säger han.
Dagens Opinion har tidigare berättat om Prats byråchefsplaner. Tanken har varit att avlasta vd Gabriella Finnborg som ska lämna över bland annat ansvaret för den dagliga driften.
– Vi har kommit till en punkt i utvecklingen där vi blivit så pass stora att vi inte är en liten byrå längre. Jag har suttit på lite för många stolar, varit både byråchef, vd och haft eget kundansvar och känt att jag behövt bestämma mig för vilken stol jag ska sitta på, säger Gabriella Finnborg.
Hon beskriver Pontus Nyström bland annat som en ”rutinerad” konsult med stor erfarenhet av att jobba internationellt som kreativ chef.
– Han kan bidra med mycket kunskap här, säger Gabriella Finnborg.
Brand läggs dock inte ner, utan drivs vidare av Pontus Nyström.
– Brand PR kommer finnas kvar. Vi har gjort en överenskommelse. Jag jobbar dels som byråchef och kreativ chef på Prat, men sedan har vi förlovat Brand med Prat, säger han.
Vad innebär det?
– Att vi ska lära känna varandra lite mer närgående.
– Att vi ska lära känna varandra lite mer närgående.
Ska byråerna slås ihop?
– Vi får se vad den här förlovningen mynnar ut i. Det är väl så med alla förlovningar?
– Vi får se vad den här förlovningen mynnar ut i. Det är väl så med alla förlovningar?
Byråerna kommer till en början inte att dela kunder. Däremot kommer de kunna hjälpa varandra.
– I den här förlovningen finns det inga vattentäta skott, utan här flödar kunskapen och kreativiteten kors och tvärs.
Pontus Nyström tillträder egentligen 1 september, men har redan smygstartat under veckan.
– Vi tycker det är jätteroligt och är enormt glada. Det är lite nya steg, det känns spännande, säger Gabriella Finnborg.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
