• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

28 Mar 2014

Stockholms stad saknar Facebook-sida

Kommunikationsbyrån Kreafon släppte i veckan sin årliga undersökning Kommunen på Facebook, där byrån mäter hur det går för kommunernas Facebook-sidor. Undersökningen visar till exempel att Karlstad är den kommun med flest gillare och att 67 procent av kommunerna har en övergripande sida.   Däremot saknas landets folkrikaste kommun i listan.

Kommunikationsbyrån Kreafon släppte i veckan sin årliga undersökning Kommunen på Facebook, där byrån mäter hur det går för kommunernas Facebook-sidor. Undersökningen visar till exempel att Karlstad är den kommun med flest gillare och att 67 procent av kommunerna har en övergripande sida.
 
Däremot saknas landets folkrikaste kommun i listan. Stockholms stad, visar det sig, har helt enkelt inte någon huvudsida på Facebook.
 
– Det kan man tycka är lite konstigt. De kanske har en god anledning. Men de finns på Twitter, säger Anders Carlsson på Kreafon.
 
Stockholms stads kommunikationsdirektör Hanna Brogren bekräftar för Dagens Opinion att staden saknar en övergripande sida på Facebook. Hon säger att Stockholm har en stor närvaro i sociala medier, men att de ”undviker i nuläget alltför övergripande tag”.
 
– Vi ser Facebook som ett ställe för relationer, men vi har ju så väldigt många olika verksamheter, som skolor, äldreomsorg och parkverksamhet, att vi har svårt att se att vi har en riktig plats där, förklarar hon.
 
Staden har tidigare haft övergripande sidor med tusentals följare, men enligt Hanna Brogren har det då mest handlat om att ”pusha” ut nyheter.
 
– Vi vill använda sociala medier för att ha en konversation eller som en kundtjänst, men eftersom vi har så pass olika verksamheter blir det svårt att få till en samlad kundtjänst.
 
Däremot uppmuntrar staden sina verksamheter att själva sätta upp egna sidor eller grupper. Till exempel finns olika stadsdelsförvaltningar, skolor och även fritidsgårdar på Facebook.
 
– Vi tror mer på att ha nära relationer, snarare än att ha en övergripande Facebook-sida, säger Hanna Brogren.
 
Stockholms stad finns även på bland annat Youtube, Flickr, Instagram och Twitter.
 
Läs mer om Kreafons undersökning i senaste utgåvan av Veckans Brief (nr 11, 27 mars 2014).

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

prStor

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
2026-05-19, 06:20

Sverige tar åter hem NextGen PR

I fjol tog en duo från Geelmuyden Kiese i Sverige hem förstaplatsen i Next Gen PR World Cup. Nu vinner Sverige för andra året i rad. Denna gång med en duo från Wenderfalck.

pr
2026-05-05, 09:10

Tobiis komchef till pr-branschen

Det börsnoterade ögonrörelseföretaget Tobii tappar sin kommunikations-och marknadschef till pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 10:26

Geelmuyden Kiese värvar från Prime

Kommunikationsbyrån Geelmuyden Kiese värvar en meriterad kundsansvarig hos konkurrenten Prime.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-23, 09:45

Duo till Narva

Kommunikationsbyrån Narva värvar en duo som ska stärka teamen inom corporate-kommunikation och life science.

arbetarrörelserpr
2026-04-14, 21:20

De segrade i Spinn

Här är alla vinnarna i Precis utmärkelse Spinn 2026.  

Branschpr
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Gripen-pilot landar hos The Labyrinth
  • Fackföreträdare på Academedia: Vår opinionschef…
  • SVTs Arvtagarna anmäls och får hård kritik
  • AcadeMedia slår tillbaka mot S-kampanj
  • Regeringen hittar nytt jobb åt Skatteverkets kritiserade gd

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram