Elektronikbranschen är hårt konkurrensutsatt. Trots det tror Fabian Bengtsson, vd på SIBA, inte att pr skulle hjälpa företaget att nå ut.
– Vi har valt att inte jobba med någon pr-byrå av flera olika anledningar. Primärt eftersom vi har väldigt duktiga människor internt. Genom åren har vi lärt oss mycket om media och vet att det är viktigt att vara närvarande oavsett väder, både i med- och motvind.
SIBA har heller inte framtiden några intentioner att knyta till sig en pr-byrå.
– Att komma ut i pressen handlar bara om ”what excites the media”. Tyvärr är det oftast det negativa, men det ska vara nytt, intressant och det ska beröra. Vi har full respekt för journalister arbete, att de arbetar med korta deadlines och vi försöker alltid att svara så fort som möjligt när frågor ställts.
Du är själv med i era reklamfilmer – är inte det en pr-kupp?
– Nej. En reklamfilm ska generera uppmärksamhet och inge positiva reaktioner, vilket de här filmerna gör.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
