• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

19 Nov 2010

Kungens ex-flickvän projektledare för SVTs kungaprogram

Enligt boken "Den motvillige monarken, Carl XVI Gustaf" var hon också kungens flickvän under en period, innan han träffade drottning Silvia. Den nya projektledaren Meta Bergqvist gör ingen hemlighet av att hon är god vän till kungafamiljen men anser inte att det hindrar henne att förhålla sig professionellt till uppdraget. I radioprogrammet vill hon dock inte prata närmare om sin relation till hovet.

Enligt boken "Den motvillige monarken, Carl XVI Gustaf" var hon också kungens flickvän under en period, innan han träffade drottning Silvia.
Den nya projektledaren Meta Bergqvist gör ingen hemlighet av att hon är god vän till kungafamiljen men anser inte att det hindrar henne att förhålla sig professionellt till uppdraget. I radioprogrammet vill hon dock inte prata närmare om sin relation till hovet.
Meta Bergqvist nämns redan i förordet till den omdiskuterade boken “Den motvillige monarken” som en ungdomsvän till kungen och en av de kvinnor som kungen hade ett förhållande med.

2010 var ju inget vanligt år för kungen. Det har varit bröllop, otrohetsskandaler med uppslagen förlovning och så boken med uppgifter om kungens privatliv. Därför väcker valet av projektledaren för “Året med kungafamiljen” intern kritik inom Sveriges Television.

Kritiken gäller inte bara kungaprogrammet. Medierna avslöjar också att redaktören för Nobelbanketten, en annan av SVTs mer prestigefyllda sändningar, har ett förhållande med ordföranden för Nobelstiftelsen, Mischa Sohlman.

De ansvariga på Sveriges Television försvarar sig med att det är hårdare regler för opartiskhet när det gäller nyhets- och samhällsprogram än för underhållningsprogrammen. Karin Hübinette programledare på Agenda tvingades till exempel lämna sin plats efter valet sedan hennes syster blivit arbetsmarknadsminister.

Både “Året med kungafamiljen” och “Nobelbanketten” sorterar under Nöjesavdelningen, anser Mathias Engstrand chef för Nöjesavdelningen på Sveriges Television.
Faktarutan: Medierna sänds i P1, lördag den 20 november 11.00, repris 21 november, kl 18.00.
 

Av Tonchi Percan

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-14, 21:20

De segrade i Spinn

Här är alla vinnarna i Precis utmärkelse Spinn 2026.  

Branschpr
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-07, 06:51

Reform Society backar men håller vinsten

Pr-byrån Reform Society tappade i omsättning och byråintäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i november), men höll rörelseresultatet.

Affärerpr
2026-03-30, 07:23

Johan Ingerö köper byrå

Johan Ingerö, som efter ett bröllop har bytt namn till Johan Ingerö Alias, köper in sig i en pa-byrå.

Affärerpr
2026-03-26, 10:04

Paritee värvar innovationschef hos Weber Shandwick

Byråkoncernen Paritee värvar en data- och innovationschef hos konkurrenten Weber Shandwick.

arbetarrörelserpr
2026-03-26, 08:45

Edelmannare tar chefsroll på Burson

Pr-byrån Burson hittar en kreativchef med tung bakgrund på världens största oberoende pr-byrå Edelman.

arbetarrörelserpr
2026-03-24, 09:49

Spoil Concept upp 19 procent

Pr-byrån Spoil Concept ökade byråintäkten men tappade i lönsamhet under sitt senaste räkenskapsår (brutet i september).

Affärerpr
2026-03-23, 06:49

Narva bantar, fusionerar och vänder till vinst

Under sitt senaste räkenskapsår (brutet i oktober) genomförde kommunikationsbyrån Narva en fusion, minskade personalstyrkan och vände förlust till vinst.

Affärerpr
2026-03-19, 08:26

Gullers rekryterar läkare

Kommunikationsbyrån Gullers Grupp stärker sitt life  scince team med en läkare tillika före detta generaldirektör.

arbetarrörelserlife sciencepr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Timbros vice-vd till Dagens industri
  • Veckans Brief 12: Demoskop slår tillbaka mot Fredrik…
  • Opinionsbildarman häktad – byråprofil utsläppt
  • Här är Vänsterpartiets valreklam
  • L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram