• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

11 Dec 2019

Dieselgate: Fullt med soppa i Sundsvall  – men landet riskerar dieseltorsk inför jul

Stora delar av landet riskerar att drabbas av dieselbrist inför jul. Detta efter en serie händelser och en skopa byråkrati i tankarna. Dieselbristen drabbar inte minst åkeribranschen som bland annat ska köra ut paket från Black Friday, Cyber Monday och inte minst till julafton.

Stora delar av landet riskerar att drabbas av dieselbrist inför jul. Detta efter en serie händelser och en skopa byråkrati i tankarna. Dieselbristen drabbar inte minst åkeribranschen som bland annat ska köra ut paket från Black Friday, Cyber Monday och inte minst till julafton.

En hel serie händelser verka ligga bakom att stora delar av Sverige riskerar att drabbas av brist på diesel inför julen.

En del i händelsekedjan är att Cirkle K slutade att distribuera till oljedepån i Sundsvalls hamn. OKQ8 fick därmed öka leveranserna även till andra. Preem distribuerar drivmedel från Gävle. Där har tankarna sinat. Idag finns det dock drivmedel i Sundsvall.

”Just nu har vi ingen brist. Vi hade en båt inne i går”,  berättar OKQ8s depåchef Ulf Lindgren.

Till saken hör att det krävs intyg av depån för lastbilar som kommer in och tankar. Så även om en tankbil åker till en annan depå, till exempel i Sundsvall, är det inte säkert att den får komma in och fylla tankarna. Det ska länsstyrelsen ha satt stopp för. Detta ska bland annat ha inneburit att tankbilar med tillstånd har fyllt tankarna och sedan tankat över till bilar utan tillstånd. I Svealand och Norrland tycks det idag bara finnas en skvätt tillgänglig diesel kvar i Västerås. När tillgången redan är låg förvärras situationen av att samtliga OKQ8s leveranser är 4-5 dagar försenade. Preems raffinaderi fick problem efter ett planerat underhåll och dessutom bröt en strejk ut i Finland, som också ska ha påverkat leveranserna.

Nu varnar OKQ8 för bränslebrist, bland annat via P4 Norrbotten. Trots att det finns bränsle Sundsvall.

”Vår bedömning är att ingen kommun i Norrbotten kommer att drabbas av brist. Sen kan det ta slut i pumpar på enstaka stationer”, säger Karin Hellgren, kommunikationschef för OKQ8 till P4 Norrbotten.

Interninformation inom OKQ8, säger något annat.

”Händelserna påverkar hela branschen, vi gör vårt yttersta för att inte kunderna ska påverkas”.

Och det är inte bara OKQ8s mackar och kunder som drabbas, utan även andra drivmedelsbolag som använder sig av OKQ8s leveranser:

”Leveranserna är försenade. Det gäller alla bolag och en stor del av landet. För att minska effekterna för kunderna kör vi diesel längre sträckor än vanligt och pressar oss så långt vi kan för att upprätthålla leveranserna”.

Framför allt Norrbotten pekas ut.

”Där ser vi över möjligheten att trots bristen förse våra kunder med diesel.”

– Det är anmärkningsvärt att dessa saker skapar en sådan stor kedjeeffekt. Det är lite läskigt faktiskt. Jag tror inte att allmänheten egentligen vet hur det ligger till, säger Patrick Magnusson, regionchef på Sveriges Åkeriföretag.

–Nu blir det primära att försörja Sverige med mat och mediciner. Det känns som om det är lite väl snäva marginaler och man inser verkligen hur sårbart samhället är när en sådan här händelse inträffar.

Är dina medlemmar oroliga?
 – De flesta vet ju inte om det än. Vissa vet jag får trolla med knäna, som stora åkerier som har fått dela på dieseln. Det kan ta tid innan man kommer i fas igen, säger Patrick Magnusson.

Dagens Opinion har försökt få till ett samtal med OKQ8s pressavdelning under dagen.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärer

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-01, 01:23

Plus 1 lägger ner efter 16 år

Efter 16 år lägger kommunikationsbyrån Plus 1 ner.

Affärer
2026-08-31, 07:10

Anders Borg ökar lönen – tappar vinsten

Det är fortsatta miljonvinster i den förra finansministern (m) Anders Borgs konsultbolag. Men både omsättning och vinst föll under räkenskapsåret 2025.

Affärer
2026-08-27, 00:08

Fördjupad förlust på Omni

Schibsteds nyhetsaggregator Omni tappade under 2025 i omsättning och fördjupade förlusten.

Affärermedier
2026-08-24, 07:32

Dagens ETC ökar men vänder till förlust

Mediehuset Dagens ETC ökade omsättningen under 2025 men vände likväl en vinst till förlust.

Affärermedier
2026-08-20, 08:29

Bonnier köper Ny Teknik

UPPDATERAD. Som Dagens Opinion tidigare har rapporterat förvärvar Bonnier News Business  Ny Teknik Group.

Affärermedier
2026-08-18, 12:06

5 miljoner back för Kvartal

Med en ökande skara betalande läsare lyckades tidningen Kvartal öka omsättningen under 2025 med 60 procent. Likväl blev det en miljonförlust.

Affärermedier
2026-08-18, 07:52

Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar entreprenörsapp

Den förra politikern och entreprenören Jan Emanuel och Alexander Ernstberger fängelsedömd tidigare vd för pensionsbolaget Allra samt entreprenören Mikael Lundell frontar Gritch, en app för entreprenörer.

Affärer
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
2026-08-11, 20:30

Acast köper kreatörer för 190 miljoner – Piers Morgan följer med

Poddbolaget Acast, noterat på Nasdaq i Stockholm, förvärvar ett amerikanskt kreatörsnätverk för 190 miljoner kronor.

Affärermedier
2026-08-11, 11:15

Bromsad miljonförlust för Prime

Pr-byrån Prime fortsätter att gå med miljonförlust. Men förlusten bromsades under 2025. Under det senaste räkenskapsåret minskade Prime omsättningen med 5,4 procent till 105 miljoner kronor. Byråintäkten föll med 1,3 procent till 65 miljoner kronor. Personalstyrkan minskade med nio till 52 snittmedarbetare. Personalkostnaden föll med 16 procent till 62 miljoner kronor. Prime redovisar en rörelseförlust på -5,7 miljoner kronor, vilket dock är en förbättring jämfört med -13,0 miljoner kronor år 2024. Prime täcker förlusten med innestående vinstmedel varav 7,1 miljoner kronor nu återstår. Intäkt per anställde ökade med 16 procent till 1,250 miljoner kronor och personalkostnad per anställd minskade med 1,4 procent till 1,192 miljoner kronor.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Preems pa-chef byter raffinaderi mot förarhytt
  • L-minster till Kreab
  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • Redgert erövrar nyförvärvad Jung-trio
  • Moderaterna tar till MP och V för att vinna valspurten

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram