t1

Kia och Subaru utmanar Volvo rejält vad gäller generalagentens marknadsföring av märkets hemsida. Det visar statistik från Motormännens riksförbund, MRF.

Volvo ligger i årets undersökning i topp och har till och med ökat i betyg från bilhandlarna som har bedömt marknadsföringsinsatserna. Det nya är att Kia och Subaru har ökat rejält från en låg nivå och båda passerat fjolårets tvåa Mercedes. Minst nöjda är Nissan och Peugeots bilhandlare som ger betyg rejält under medel, tre på dem femgradiga skalan.

När det gäller generalagenternas marknadsföring i sociala medier är Mercedes solklart etta med närmare fem i betyg. Här halkar Volvo efter och passeras av Kia som gör ett ryck. BMW tappar rejält. Sämst omdömen får Fiat och Suzukis generalagenter.
 

t2