49 procent av akademikerna kan tänka sig att röst på Socialdemokraterna, jämfört med 30 procent för Centerpartiet och 29 procent för både Moderaterna och Vänsterpartiet. I botten ligger SD med 13 procent, dock inte långt efter Liberalerna med 15 procent.

Vore det val i dag skulle 28 procent av akademikerna lägga sin röst på Socialdemokraterna med Vänsterpartiet och Moderaterna som delad tvåa med 17 procent. I botten hamnar Liberalerna med 3 procent. Det är framförallt Vänsterpartiets miljöpolitik som lockar akademikerna.

akademikernas viktigaste valfrågor
* sjukvården 63 procent

* skola och utbildning 61

* miljö och klimat 51

* lag och ordning 44

* invandring och integration 43

 

70 procent anser att staten ska ta över huvudansvaret och finansieringen av skolan.

85 procent instämmer i att politiska motståndare borde bli bättre på att respektera varandra.

85 procent instämmer i att de stör sig på att den politiska debatten ”inte är konstruktiv”.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se