• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

27 Apr 2018

SVT svarar på feministisk kompassilska

Sedan den 19 april har var och varannan tidningssajt rullat ut ”sin egen” valkompass, med den mer villrådigt inställda delen av valmanskåren som målgrupp. I själva verket är valkompassen framtagen av TT Nyhetsbyrån i samarbete med politikjournalisten Christer Isaksson och statsvetaren Tommy Möller från Stockholms universitet.

Sedan den 19 april har var och varannan tidningssajt rullat ut ”sin egen” valkompass, med den mer villrådigt inställda delen av valmanskåren som målgrupp. I själva verket är valkompassen framtagen av TT Nyhetsbyrån i samarbete med politikjournalisten Christer Isaksson och statsvetaren Tommy Möller från Stockholms universitet.
 
SVT har dock arbetat fram en egen valkompass, som till skillnad mot valet 2014 (och TTs valkompass) inte har med Feministiskt initiativ bland alternativen inför riksdagsvalet.
Det fick Amanda Mogensen, kommunikationsansvarig på Feministiskt initiativ, att gå i taket. I en debattartikel, publicerad på just SVT Opinion (24/4), beskriver hon beslutet som ”ett hårt slag mot vårt demokratiska arbete och mot den demokratiska processen, då väljarna inte får information om de partier som ställer upp i valet och kan komma sitta i riksdagen efter den 9 september”.
Enligt Eva Landahl, programchef på SVT Nyheter och ansvarig för SVTs planering inför valet, har Feministiskt initiativ exkluderats eftersom partiet saknar mandat i riksdagen. Av samma skäl bjuds inte heller Feministiskt initiativ in till SVTs partiledarutfrågningar eller till slutdebatten.
Att Feministiskt initiativ skulle vara helt exkluderat från SVTs valkompass är dock inte korrekt. Nytt för denna valrörelse är nämligen att Feministiskt initiativ, och partier av betydligt mindre storlek, får chans att presentera sin politik då SVT skapar 290 olika valkompasser med skräddarsydda frågor och svar inför val till landsting och kommuner. Det innebär exempelvis att Feministiskt initiativ får möjlighet att svara på frågor som rör politiken i städer som exempelvis Stockholm, Göteborg, Malmö, Umeå, Uppsala och Norrköping. Sammanlagt medverkar runt 150 partier med mandat i kommun- eller landstingsfullmäktige i SVTs olika lokala kompasser.
 
Som en följd av den så kallade demokratibestämmelsen, som säger att SVT måste ta avstånd från antidemokratiska, våldsbejakande och/eller rasistiska uttalanden, innebär det nya valkompassgreppet att SVTs omvärldsbevakning ställs på sin spets.
– Vi läser ju igenom allt som publiceras och vi kommer inte släppa igenom eventuella texter som bryter mot lagen, exempelvis i form av hets mot folkgrupp, förtal eller uppvigling, säger Eva Landahl.

Har du tagit beslut om att exkludera något specifikt parti i era valkompasser mot kommun- och landstingsval? 
– Nej, vi har ännu inte exkluderat några partier. Det finns två nazister som har kuppat sig in i Ludvika och Borlänge på SD-mandat men de är i praktiken politiska vildar och svarar inte på våra frågor.
I just dessa fall är det i stället representanter för Sverigedemokraterna i kommunerna som får möjlighet att svara på frågorna som ligger till grund för valkompasserna, uppger Eva Landahl.

Oscar Örum

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-27, 10:26

Geelmuyden Kiese värvar från Prime

Kommunikationsbyrån Geelmuyden Kiese värvar en meriterad kundsansvarig hos konkurrenten Prime.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-23, 09:45

Duo till Narva

Kommunikationsbyrån Narva värvar en duo som ska stärka teamen inom corporate-kommunikation och life science.

arbetarrörelserpr
2026-04-14, 21:20

De segrade i Spinn

Här är alla vinnarna i Precis utmärkelse Spinn 2026.  

Branschpr
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-07, 06:51

Reform Society backar men håller vinsten

Pr-byrån Reform Society tappade i omsättning och byråintäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i november), men höll rörelseresultatet.

Affärerpr
2026-03-30, 07:23

Johan Ingerö köper byrå

Johan Ingerö, som efter ett bröllop har bytt namn till Johan Ingerö Alias, köper in sig i en pa-byrå.

Affärerpr
2026-03-26, 10:04

Paritee värvar innovationschef hos Weber Shandwick

Byråkoncernen Paritee värvar en data- och innovationschef hos konkurrenten Weber Shandwick.

arbetarrörelserpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Grundaren går men Swedish FinTech Association består
  • Geelmuyden Kiese värvar från Prime
  • Konsumentverket granskar 40 influerare – här är listan
  • Tar vägen från facket till taxin
  • Veckans Brief 13: Strategin som ska lyfta MP– Ros…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram