Det är nationalekonomen Anna Norén som är ny forskningsledare på SNS. Hon kommer Hon kommer närmast från en tjänst som utredningssekreterare vid Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi, ESO. Hon har även jobbat på Riksrevisionens avdelning för effektivitetsrevision samt som forskningsassistent på SNS 2010–2011.

Anna Norén ska I första hand jobba med hur Sverige kan stärka sin ställning som kunskapsnation, men även med arbetsmarknadsfrågor.

”Hon har gedigen erfarenhet från sina tidigare arbetsplatser som kommer att vara till stor nytta i vårt arbete, inte minst inom projekt som rör socialförsäkringar och arbetsmarknaden”, kommenterar Mikael Witterblad, chef för SNS forskningsprogram.

SNS är en oberoende ideell förening med uppgift att sammanföra företrädare för näringsliv, förvaltning, akademi och politik.