En enhällig kongress har valt en efterträdare som Fackförbundet Sekos förbundsordförande till Valle Karlsson som går i pension.

Ny förbundsordförande är Gabriella Lavecchia, som de senaste fyra åren varit vice förbundsordförande för Seko, som har över 100 000 medlemmar och är LOs femte största förbund.

”Många av våra medlemmar står i skottgluggen, mitt i ett samhällsklimat som blivit allt hårdare. Tågvärdar hotas och misshandlas, säkerheten för vägararbetare hotas när bilister trampar för hårt på gasen, kriminalvårdare hotas. Listan kan göras lång. Det är inte enbart en facklig fråga att fixa arbetsmiljön för våra medlemmar. Det är i allra högsta grad en politisk fråga. Det är dags att politikerna går från ord till handling. Våra medlemmar har fått nog med förståelse och sympati, de behöver förändring”, kommenterar Gabriella Lavecchia.