• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

24 Apr 2013

LO-ekonomerna: 70 miljarder ska skapa 100 000 nya jobb

Vid 9.30 i dag drog LO-ekonomerna sin årliga konjunkturprognos, Ekonomiska utsikter, som gick i stort i linje med bland andra Konjunkturinstitutets och finansdepartementets respektive prognoser.   – Ekonomin befinner sig i en segdragen lågkonjunktur. Lågkonjunktur betyder att vi inte har utnyttjat de kapital och arbetskraft som finns i ekonomin. Segdragen att det hållit på sedan 2008 och kommer att hålla på ett tag till.

Vid 9.30 i dag drog LO-ekonomerna sin årliga konjunkturprognos, Ekonomiska utsikter, som gick i stort i linje med bland andra Konjunkturinstitutets och finansdepartementets respektive prognoser.
 
– Ekonomin befinner sig i en segdragen lågkonjunktur. Lågkonjunktur betyder att vi inte har utnyttjat de kapital och arbetskraft som finns i ekonomin. Segdragen att det hållit på sedan 2008 och kommer att hålla på ett tag till. Anders Borg säger 9 år, men vi tror att det kan bli längre än så, säger ekonomen Lars Ernsäter.
 
Enligt LO-ekonomernas prognos kommer BNP att växa med 1,2 procent i år och 2,2 procent nästa år. Samtidigt kommer arbetslösheten att ligga över 8 procent i genomsnitt under båda åren.
 
– Den akuta krisen i Europa är över. En hel del har vi den Europeiska centralbanken att tacka för, som agerat kraftfullt genom att köpa statsobligationer, pressat ner räntor och lånat ut pengar till krisländer. Det är troligt att utvecklingen gradvis blir bättre, men det kommer gå mycket långsamt. Den allmänna synen är att vi kommer få låg intern tillväxt under lång tid, säger Lars Ernsäter.
 
LO-ekonomerna är kritiska till Riksbankens prognoser och föreslår att räntan omedelbart sänks med 0,5 procent och ytterligare en kvarts procent senare i år.
 
LO-ekonomerna föreslår även ett stort stimulanspaket på totalt 70 miljarder kronor som ska få ner den höga arbetslösheten och som bedöms kunna skapa totalt 108 000 nya jobb och därmed minska arbetslösheten med 2 procentenheter till 6 procent.
 
– Penningpolitiken är i dagsläget misslyckad. Någon måste göra något, och då är det på finanspolitiken som ljuset hamnar. Konjunkturpolitik kan och gör stor skillnad. Vi tycker att man i dagsläget bör lägga ett väldigt kraftfullt stimulanspaket, man bör satsa 70 miljarder totalt i helt ofinansierade satsningar. Inga skattehöjningar, utan bara utgiftshöjningar, säger Åsa-Pia Järleden Bergström.
 
Det ofinansierade paketet innebär att målet om budgetöverskott på en procent av BNP inte kommer att nås inom de närmaste åren.
 
– Poängen är att vi inte får de effekter vi vill ha och som vi tycker är nödvändiga om det inte är ofinansierat, fyller Lars Ernsäter i.
 
Paketet rymmer bland annat bostadsinvesteringar på totalt 15 miljarder kronor, som ska läggas på nybyggnation, energiomsättning och ett utökat ROT-avdrag. Lika mycket föreslås i stimulans till hushållen, genom exempelvis höjd a-kassa och höjda barnbidrag. Statsbidragen till kommunen bör höjas med 30 miljarder kronor, anser LO-ekonomerna som också vill se en höjning av de statliga investeringarna med 10 miljarder kronor.
 
– Satsningarna på bostadsinvesteringar är temporära och ska enligt vårt förslag fasas ut inom några år, medan de andra förslagen ligger kvar permanent, säger Åsa-Pia Järleden Bergström.
 
Stimulanspaketet tros ge stora effekter och bidrar till en BNP-effekt på runt 85 miljarder kronor.
 
– Det kostar 70 miljarder kronor i ett ingångsskede, men är självfinansierande eftersom det ger följdeffekter som skatteökningar. Den permanenta långsiktiga kostnaden blir 55 miljarder kronor, men i det här konjunkturläget blir kostnaden 30 miljarder kronor, säger Åsa-Pia Järleden Bergström.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-16, 23:15

S människo-kampanjar i Stockholm

Socialdemokraterna i Stockholm vill i sin första kampanj i valrörelsen ”mänskliggöra valets välfärdskonflikt” och sätta begreppet ”tid” mot nedskärningar.

politikval 2026
2026-04-16, 10:33

Miljöpartiets ”vinnar”-reklam

UPPDATERAD. Ordet ”vinner” är centralt i valreklamen för Miljöpartiet.

politikval 2026
2026-04-15, 10:48

Här är Vänsterpartiets valreklam

Vänsterpartiet har med hjälp av sin byrå Valtech Radon tagit fram en kommunikationsplattform för valrörelsen 2026.

politikval 2026
2026-04-13, 07:05

OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”, ”Valtaktik” ”För lite”

UPPDATERAS. VÅRBUDGETEN 2026. Här presenterar Dagens Opinion i inkommande ordning kommentarer till vårbudgeten 2026 från landets tyngsta opinionsbildande organisationer. Först ut denna gång var Företagarna.

politik
2026-04-12, 09:28

VÅRBUDGETEN 2026: Miljarder till kärnkraft och miljardlån till bensin

Regeringen vill lägga miljardbelopp så att staten kan ta en mer aktiv roll i utbyggnaden av ny kärnkraft. Regeringen vill även låna miljardbelopp för att hålla drivmedelspriserna nere. Det är några av förslagen i regeringens vårbudget. Socialdemokraterna är kritiska till att budgeten är underfinansierad och bygger på att staten behöver låna.

politik
2026-04-09, 06:41

Tunga pressträffar seglar upp

Både regeringen och oppositionen håller på pappret tunga presskonferenser i dag.

medierpolitik
2026-04-07, 21:50

Vänsterpartiet sexkampanjar i Stockholm

Med intima kyssar mellan män och sexscener i en gammal Volvo vill Vänsterpartiet i Stockholm sätta sin ton i valrörelsen.

kampanjpolitikval 2026
2026-04-01, 09:39

M och SD eniga i statsminister-frågan

UPPDATERAD. SD och M siktar på att bilda regering efter valet 2026 med Ulf Kristersson som statsminister. Det berättar partiernas partiledare Ulf Kristersson och Jimmie Åkesson på en gemensam presskonferens.

politikval 2026
2026-03-31, 14:57

Så vill MP göra Sverige oberoende av fossil olja och gas

Miljöpartiet presenterar tre förslag som ska göra Sverige oberoende av fossil olja och gas.

klimatpolitik
2026-03-31, 09:52

C presenterar valkoncept och tredje regeringskravet

Centerpartiet presenterar sitt reklamkoncept för valet 2026 och ett tredje krav för att stötta en regering.

politikval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Timbros vice-vd till Dagens industri
  • Veckans Brief 11 Splittrat om lobbyregistret –…
  • Solchef till Bellbird
  • Hon snuvade Magnus Ranstorp på toppjobbet
  • OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”,…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram