• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

23 Jan 2024

Kriskonsult köper kampanj mot Uppdrag granskning

Kris- och medieexperten Jeanette Fors Andrée riktar i en helsidesannons i Dagens Industri skarp kritik mot SVT-programmet Uppdrag gransknings ansvariga utgivare Axel Björklund.

I annonsen, som mest består av text samt Jeanette Fors Andrées logga, skriver hon att länge har sökt Axel Björklund för att få ”svar på min omfattande kritik”. Kritiken gäller främst ett program där Axel Björklund ondgjorde sig över att allt färre chefer vill ställa upp i en intervju för Uppdrag granskning. Jeanette Fors Andrée underkänner också Axel Björklunds inbjudan till ett möte mer pr-konsulter den 15. ”Visst är det ändå lite fegt för en redaktion med så hög svansföring att bjuda in till ’informationsmöte på hemmaplan”, skriver Jeanette Fors Andrée. Till Dagens Opinion säger hon:

–  Vissa fajter är värda att ta och det här är en.

Varför?
–  För att dubbelmoralen är så stor och hyckleriet så uppenbart. Å ena sidan säger han (Axel Björklund) att den granskande journalistiken fyller en central roll. Å andra sidan vill han inte diskutera saken utan fegbjuder in till ett informationsmöte om deras metoder. Det är hyckleri, ett hån.

Jeanette Fors Andrée tänker dock själv åka på mötet.

–  Ja, jag har mejlat och sagt att jag ska komma. Men jag vill att han gör om konceptet och inte kallar det för ett infomöte. Det är förminskande och tondövt och ett hån mot mina uppdragsgivare. De vet exakt hur Uppdrag granskning jobbar och behöver inte sitta på en föreläsning med Uppdrag granskning.

Kan du ge några exempel på hur dina uppdragsgivare blir behandlade av Uppdrag granskning?
–  Jag kan säga så här. I ungefär tre avsnitt av Uppdrag granskning per år är de intervjuade extremt dåligt medietränade eller kastar sig in i programmet utan att veta vad de ger sig in på. De kommer vi ihåg för att de är så tydligt klantiga. Resten minns vi inte, de ger inte det genomslag Uppdrag granskning hoppas på. Så medietränare gör visst bra jobb och det ger ett resultat som inte Uppdrag granskning gillar.

Vad hoppas du åstadkomma med annonsen?
 – Jag är glad om han (Axel Björklund) ändrar sitt ’informationsmöte’ till en rejäl debatt på lika villkor och med en genuin vilja att lyssna och en nyfikenhet på att förstå våra roller. Jag vill att han tar till sig av den kritik jag har publicerat på min blogg till underlag för en seriös debatt. Han har fått underlag till varför inte makthavare vill prata med honom.

Annonsen i Dagens Industri är också en blinkning till Axel Björklund. Han köpte själv en liknande annons när Uppdrag granskning inte fick tala med ledningen på telekombolaget Ericsson.

Jeanette Fors Andrée betalade 55 000 kronor för annonsen. En stor investering för en enmansföretagare, kan tyckas.

–  Ja, men vissa saker är värda att ta. Jag gör det för mina uppdragsgivares skull. Axel Björklunds sätt att resonera är bisarrt och skrattretande.

Även byrån Primes grundare Carl Fredrik Sammeli har pressat Uppdrag granskning. Vad säger det att två pr-konsulter för den här debatten?

–  Jag stod på SVT-scenen i Almedalen år 2017 och hade en ärlig debatt med Janne Josefsson (tidigare reporter på Uppdrag granskning) som Nils Hansson (dåvarande ansvarig utgivare) bjöd in till. Det fanns en vilka till förståelse även om vi inte kom överens. Sedan Nils Hansson slutade har det förvärrats. Och sedan Axel började har inte blivit bättre utan mer snaskigt och förnedrande. Så undrar han varför folk inte vill ställa upp i programmet.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

krishanteringmedierpr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-18, 00:35

SVTs Arvtagarna anmäls och får hård kritik

SVT-programmet Arvtagarna, anmäls till granskningsnämnden och får tung kritik från en ansedd entreprenör.

medier
2026-05-12, 12:55

De får sända regional radio

NRJ kommer tillbaka i etern. Det står klart när Mediemyndigheten delar ut tillstånd för regional, analog radio. Flera välkända kanaler blir utan tillstånd.

medier
2026-05-12, 10:41

Medieköpen ökar –  men ras för tv i april

Mediebyrårernas köp av reklamutrymme ökade under april. Men investeringarna i tv-reklam rasade.

Affärermedier
2026-05-10, 06:41

Kvartals chefredaktör ”sparkar” sig själv

Nättidningen Kvartal gör sig av med sin chefredaktör Jörgen Huitfeldt. Och det är inte bara ett pr-jippo, bedyrar han.

medier
2026-05-06, 06:33

Minskade pensioner lyfter LRF Media

LRFs mediebolag LRF Media ökade vinsten under 2025 efter att bolaget minskade pensionsutbetalningar med en tredjedel.

Affärermedier
2026-05-05, 17:18

Lundsbergs-chefen varslar föräldrar om SVT-granskning

I ett brev till föräldrarna flaggar Lundsbergs chef för den granskning som SVT har gjort av privatskolan.

Casemedier
2026-05-05, 09:10

Tobiis komchef till pr-branschen

Det börsnoterade ögonrörelseföretaget Tobii tappar sin kommunikations-och marknadschef till pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2026-05-05, 04:45

NORDICOM: Youtube förbi traditionell tv

UPPDATERAD. För första gången går Googles videotjänst Youtube förbi SVT i daglig räckvidd. Det visar Nordicoms årliga undersökning av svenskars medieanvändning.

medier
2026-04-28, 06:56

Martin Schori till krisbyrå

Aftonbladets förrabiträdande redaktionschef Martin Schori ingår en utbildningspakt med en pr-byrå specialiserad inom krishantering.

Affärerkrishanteringmedier
2026-04-27, 10:26

Geelmuyden Kiese värvar från Prime

Kommunikationsbyrån Geelmuyden Kiese värvar en meriterad kundsansvarig hos konkurrenten Prime.

arbetarrörelserpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Miljöpartiet stuvar om på staben
  • Lundsbergs-chefen varslar föräldrar om SVT-granskning
  • S finansborgarråds-kandidat vill bli stämd –  i kampanj
  • The Labyrinth landar näringslivs-kompetens
  • De får sända regional radio

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram