– Jag har haft fantastiskt roligt på H+K och lärt mig mycket om pr-branschen. Men nu går jag vidare till Westander för att jag vill arbeta mer med fokus på samhällsfrågor på en byrå som drivs av ett starkt samhällsengagemang, säger hon.
På H+K Strategies jobbade Maja Stridsberg som projektledare med företagskommunikation och marknads-pr. Dessförinnan var hon ansvarig för sociala medier på Rättviseförmedlingen. På Westander ska hon jobba med medierelationer, opinionsbildning och kommunikation i sociala medier.
– Jag hoppas på många spännande uppdrag som handlar om framförallt kultur och folkhälsa, säger hon.
Hon har redan gjort sin första vecka.
– Jag har haft fullt upp sedan dag ett. Det känns jätteroligt att vara här, det är en härlig stämning på byrån, säger Maja Stridsberg.
Din lön?
– Det är något mellan mig och min arbetsgivare. Men jag är väldigt glad över att vara på en arbetsplats som har kollektivavtal och tjänstepension.
– Det är något mellan mig och min arbetsgivare. Men jag är väldigt glad över att vara på en arbetsplats som har kollektivavtal och tjänstepension.
Hon var en av de sökande till Westanders rekryteringskampanj i höstas. Byrån har nu 31 anställda
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
