• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

07 Oct 2022

Från MP till Krav

Krav, som utvecklar regler och driver märkning av ekologiska matprodukter, hittade sin nya vd inom politiken.

Det är Emma Rung, som slutade som statssekreterare för kulturminister Amanda Lind i december 2021, som har satt sig i vd-stolen på Krav.

–  Någon som tyckte jag skulle vara klippt och skuren för Krav tipsade mig om att de sökte ny vd. Jag sökte jobbet, gick igenom en lång rekryteringsprocess och tog mig igenom nålsögat. Nu när jag är på plats känns precis som när en Tetris-rad blir fylld. Klonk liksom. Så rätt. Att få leda arbetet med Sveriges mest kända hållbarhetsmärkning är ett uppdrag som sannerligen förpliktigar. Och känns samtidigt så roligt, berättar Emma Rung via mejl.

Vad gjorde du innan du fick det nya jobbet, alltså tiden efter Regeringskansliet?
– Odlade. I och utanför mitt växthus.

Vad ska du uträtta på Krav?
– Öka efterfrågan på Krav-märkta produkter. Krav har ett högt förtroende hos konsumententerna, som en trygg ekologisk märkning med mervärden kring allt från djurvälfärd, biologisk mångfald och klimat. Det är frågor som är viktiga för konsumenterna. Fler ska sträcka handen i hyllan och välja dessa produkter. Det är en resa jag ser fram emot med liv och lust.

Vad får du för lön?
– Det är mellan mig och min uppdragsgivare.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelser

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-16, 07:49

Han är nya Ica-stig

Icas reklambyrån King har utsett en efterträdare till Björn Kjellman som slutar i rollen som Ica-Stig.

arbetarrörelser
2026-03-12, 19:56

Anna Kinberg Batra lättar från elefantkyrkogården

Efter att ha hamnat på regerings kansliets ”elefankyrkogård” efter ha blivit av med jobbet som Landshövding i Stockholm, kastar Anna Kinberg Batra loss.

arbetarrörelser
2026-03-12, 14:07

Narva-tungviktare byter bo till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvare en tungviktare hos konkurrenten Narva.

Affärerarbetarrörelser
2026-03-10, 14:39

Klart med ny förbundsledning för läkarna

Fackförbundet Sveriges läkarförbund har hittat en ersättare till sin för detta ordförande Sofia Rydgren Stale, som har klivit upp och blivit ordförande för den fackliga centralorganisationen Saco.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-03-09, 23:08

Byter Gävle-politiken mot storstads-pr

Efter elva år i kommunstyrelsen i Gävle ochj de senaste som andra vice ordförande lämnar moderaten för ett jobb inom public affairs i Stockholm.

arbetarrörelserpr
2026-03-09, 14:02

Kreab värvar grävredaktör

Pr-byrån Kreab hittar en ny konsult hos mediekoncernen Schibsted.

arbetarrörelserpr
2026-03-09, 13:24

De kan ta plats hos Sveriges kommunikatörer

Valberedningen i organisationen Sveriges kommunikatörer föreslår fyra nya namn till styrelsen inför årsstämman 18 mars.

arbetarrörelser
2026-03-05, 08:09

Handelskammarens vd blir pa-konsult

Västsvenska Handelskammarens vd tänkter inte gå i pension när han avgår. I stället för att mata duvor ska han jobba som pa-konsult.

arbetarrörelserpr
2026-03-04, 15:20

Sex ska stärka Nords pr-erbjudande

Nord DDB tar in sex nya medarbetare till byråns erbjudande inom inom pr, influencer marketing och sociala kanaler.

arbetarrörelserpr
2026-03-02, 22:04

SOS Barnbyar byter kom och opinionschefer

Organisationen SOS Barnbyar byter både kommunikations- och opinionschef.

arbetarrörelser
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Narva-tungviktare byter bo till Bellbird
  • Veckans Brief 8: Aftonbladets radio – tillståndet…
  • IR Nordic: De är bäst på ir i Sverige
  • Toppolitikerna som bygger Företagarnas kampanj
  • Anna Kinberg Batra lättar från elefantkyrkogården

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram