Vad jobbade du med för 20 år sedan?
– Då var jag spring-reporter på Resumé.
När kom du i kontakt med Stockholm Media Week första gången och vad gav det för intryck?
– Jag kommer ihåg att jag skrev ett knäck om att biljetterna kunde räknas som mutor. Det blev ett jävla liv på vd Per Roswall.
Hur länge har du jobbat med Stockholm Media Week och varför?
– 15 år. Jag tycker det är något av det roligaste på året.
Dina starkaste upplevelser hittills?
– Det finns många värda att nämna. SEBs dåvarande kommunikationsdirektör Ola Thorén och Love Brindfors Björn Larsson hade en fall out på grund av ett havererat samarbete. Vi fick till ett riktigt bra samtal om villkoren för ett lyckat kreativt samarbete. Men det är nog 10 år sen. Bianca Ingrosso var jävligt bra för två år sen. Sanningen att säga har jag svårt att komma ihåg och utvärdera programmet efteråt.
Några saker som kanske inte blev helt top notch?
– Fråga gärna Calle Wåreus på Google. Han hjälper lätt till med ett svar.
Hur märks det i år att Stockholm Media Week fyller 20 år?
– Man kan väl vara ödmjuk och säga att vi försöker göra ett riktigt bra program varje år och att vi är nyktra nog att inte grotta ner oss i att det är ett jubileum.
Vilka saker ska man absolut inte missa i årets program?
– Det är svårt att fråga just mig om det. Jag ska göra mitt allra bästa för att allt blir bra.
Vad är det som gör att Stockholm Media Week har överlevt i 20 år, längre än de flesta andra event i branschen?
– Sanningen är väl att det är för att det är Sveriges Mediebyråer som är arrangerar det. Stockholm Media Week har fortfarande har attraktionskraft. Sedan kanske det är som Sveriges Mediebyråers förra vd Staffan Slörner alltid sa: folk vill bara gå på festen.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
