• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

07 Jul 2014

Alex Schulman & Sigge Eklund ska sälja öl via Youtube

Medieprofilerna Alex Schulman och Sigge Eklund medverkar i en reklamfilm för ölsorten Newcastle Brown Ale, vars varumärke ägs av bryggerijätten Heineken.

Medieprofilerna Alex Schulman och Sigge Eklund medverkar i en reklamfilm för ölsorten Newcastle Brown Ale, vars varumärke ägs av bryggerijätten Heineken. Kampanjen kallas"no bollocks" (ungefär: inget skitsnack) och filmen finns på Alex och Sigges Youtube-kanal och har kommunicerats ut via deras podcast. 
 
– Det är från början ett koncept som Newcastle har använt på den amerikanska marknaden och vi tycker att det är roligt att försöka kommucera på ett liknande, humoristiskt, sätt i Sverige, säger Björn Ivarsson på mediebyrån Starcom, som tagit fram filmen tillsammans med produktionsbyråerna United Screens och A Perfect Day. 
 
Reklamfilmen som, som bygger på att duon, ur ett slags metaperspektiv, skämtar om den svenska lagstiftningen när det kommer till att göra reklam för alkoholhaltiga produkter. Paret får exempelvis inte synas i bild eller säga att ge ölen ett positivt omdöme. 
 
– Vi har brottats med hur vi ska lyckas skämta om det utan att för den saken skull gå i clinch med den strikta alkohollagstiftningen som vi måste förhålla oss till i Sverige. 
 
Björn Ivarsson anser att uppstår viss komik bara genom att den strikta svenska alkohollagstiftningen följs slaviskt.
 
– Men vi har valt att inte tänja på reglerna alls, vilket är fallet hos många andra annonsörer som faktiskt struntar i hur alkohollagstiftningen ser ut. 
 
Varför valde ni Alex och Sigge?
– Det handlar om att hitta personligheter som fungerar i sammanhanget. De har en känsla för humor samtidigt som att de kan vara seriösa i andra kontexter. Efter att ha utvärderat andra alternativ kände vi att de passade in och de nappade direkt på idén. 
 
Vad betyder det för er att kampanjen sprids via deras Youtube-kanal, via deras plattform?
– Förhoppningsvis är det väldigt positivt. Samtidigt är det också ett test på hur man kan kommunicera på ett moderna sätt än att bara lyfta ut en reklamfilm i tv, vilket skulle vara alternativet. Vi vet att de vi vill nå, män i 25-årsåldern som dricker öl, börjar bli allt svårare att nå med reklam i linjär tv. 
 
Det är ännu inte bestämt hur no bollocks-konceptet ska följas upp eller huruvida Alex Schulman och Sigge Eklund kommer att vara inblandande framöver. 
 
Oscar Örum
 

 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Litenpr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-14, 21:20

De segrade i Spinn

Här är alla vinnarna i Precis utmärkelse Spinn 2026.  

Branschpr
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-07, 06:51

Reform Society backar men håller vinsten

Pr-byrån Reform Society tappade i omsättning och byråintäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i november), men höll rörelseresultatet.

Affärerpr
2026-03-30, 07:23

Johan Ingerö köper byrå

Johan Ingerö, som efter ett bröllop har bytt namn till Johan Ingerö Alias, köper in sig i en pa-byrå.

Affärerpr
2026-03-26, 10:04

Paritee värvar innovationschef hos Weber Shandwick

Byråkoncernen Paritee värvar en data- och innovationschef hos konkurrenten Weber Shandwick.

arbetarrörelserpr
2026-03-26, 08:45

Edelmannare tar chefsroll på Burson

Pr-byrån Burson hittar en kreativchef med tung bakgrund på världens största oberoende pr-byrå Edelman.

arbetarrörelserpr
2026-03-24, 09:49

Spoil Concept upp 19 procent

Pr-byrån Spoil Concept ökade byråintäkten men tappade i lönsamhet under sitt senaste räkenskapsår (brutet i september).

Affärerpr
2026-03-23, 06:49

Narva bantar, fusionerar och vänder till vinst

Under sitt senaste räkenskapsår (brutet i oktober) genomförde kommunikationsbyrån Narva en fusion, minskade personalstyrkan och vände förlust till vinst.

Affärerpr
2026-03-19, 08:26

Gullers rekryterar läkare

Kommunikationsbyrån Gullers Grupp stärker sitt life  scince team med en läkare tillika före detta generaldirektör.

arbetarrörelserlife sciencepr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Timbros vice-vd till Dagens industri
  • Solchef till Bellbird
  • Veckans Brief 11 Splittrat om lobbyregistret –…
  • Hon snuvade Magnus Ranstorp på toppjobbet
  • OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”,…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram