• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

22 Aug 2019

Affärsvärlden byter ägare

På ett morgonmöte idag fick medarbetarna på Affärsvärlden veta att de har fått en ny utgivare.

På ett morgonmöte idag fick medarbetarna på Affärsvärlden veta att de har fått en ny utgivare.

Affärsvärldens utgivningsbevis flyttas från den nuvarande ägaren Alma Talen. Utgivningsbeviset kontrolleras av Stiftelsen Affärsvärlden vars huvudmän är Svenskt Näringsliv, Svenska Bankföreningen och Stockholms Handelskammare. Avtalet för utgivningsbeviset löper ut 31 december 2020 och då tar i stället aktietjänsten Börsplus över driften av Affärsvärlden. Börsplus drivs ekonomijournalisten Peter Benson, som även är huvudägare av tjänsten.

”Stiftelsen är övertygad om att ett entreprenörslett journalistteam med kunskap om de svenska läsarna, närhet till aktiemarknaden och svenska näringslivet och med både en tryckt och en digital produkt i framkant har stora möjligheter att fortsätta utveckla Affärsvärlden in i det nya medielandskapet på ett lönsamt sätt”, kommenterar Stiftelsen Affärsvärldens ordförande Anna Karin Källén, på Affärsvärldens hemsida.

Redan i våras stod det klart att Affärsvärldens nuvarande chefredaktör Erik Wahlin skulle avgå utan nytt jobb att gå till, vilket tyder på att beslutet om utgivningsbeviset har varit känt en längre tid.

  • Affärsvärldens chefredaktör avgår
  • Stormöte på medieföretaget Alma

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärer

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-15, 05:46

StrandbergHaage minskar –  håller vinsten

Pr-byrån StrandbergHaage höll vinsten uppe genom att minska på bemanningen. Det visar bokslutet för 2025.

Affärer
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-07, 06:51

Reform Society backar men håller vinsten

Pr-byrån Reform Society tappade i omsättning och byråintäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i november), men höll rörelseresultatet.

Affärerpr
2026-04-01, 00:13

Alkompis växer och delar ut vinst

Den arabiskspråkiga tidningen Alkompis ökande under 2025 i omsättning men minskade något i lönsamhet. Ägarna tog ut lite vinst.

Affärermedier
2026-03-30, 09:14

Sveriges Kommunikatörers x-vd drar igång byrå

Caroline Thunved, avgick i förtid som vd för Sveriges kommunikatörer. Nu kör hon igång eget.

Affärer
2026-03-30, 07:23

Johan Ingerö köper byrå

Johan Ingerö, som efter ett bröllop har bytt namn till Johan Ingerö Alias, köper in sig i en pa-byrå.

Affärerpr
2026-03-24, 09:49

Spoil Concept upp 19 procent

Pr-byrån Spoil Concept ökade byråintäkten men tappade i lönsamhet under sitt senaste räkenskapsår (brutet i september).

Affärerpr
2026-03-23, 06:49

Narva bantar, fusionerar och vänder till vinst

Under sitt senaste räkenskapsår (brutet i oktober) genomförde kommunikationsbyrån Narva en fusion, minskade personalstyrkan och vände förlust till vinst.

Affärerpr
2026-03-18, 01:31

Juno ökar – betalar skulder

Pr-byrån Juno visar åter svarta siffror och kan betala tillbaka på ett villkorat aktieägartillskott.

Affärerpr
2026-03-17, 07:58

Södra Tornet reser sig – delar ut vinst

Uppsalabyrån Södra Tornet vände under sitt senaste räkenskapsår (brutet 1 juli) från förlust till vinst och ägarna kunde plocka ut en del av vinstmedlen.

Affärer
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Timbros vice-vd till Dagens industri
  • Solchef till Bellbird
  • Veckans Brief 11 Splittrat om lobbyregistret –…
  • Hon snuvade Magnus Ranstorp på toppjobbet
  • OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”,…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram